Külügyi naivitás

Senki sem kételkedhet abban, hogy sikeres évet zárt a szlovák diplomácia. A pezsgőbontás azonban két okból is elmarad: egy normális irányultságú, külföldön is elfogadott kormánynak nem nagy kunszt eredményeket produkálnia, másrészt mehetünk a sóhivatalba a tavalyi eredményekkel, ha az idei év balul üt ki.

Senki sem kételkedhet abban, hogy sikeres évet zárt a szlovák diplomácia. A pezsgőbontás azonban két okból is elmarad: egy normális irányultságú, külföldön is elfogadott kormánynak nem nagy kunszt eredményeket produkálnia, másrészt mehetünk a sóhivatalba a tavalyi eredményekkel, ha az idei év balul üt ki. Bár Murphy szerint minden elromolhat, a kedvezménytörvény körül kialakult szlovák–magyar vita elharapózása olyan üzenetet is tartalmazhat, hogy Pozsony nem törekszik kompromisszumokra (Budapestnek már nem kell bizonyítania, a NATO-ból bámul ránk kifele), ami semmiképpen sem jó. Eduard Kukan külügyminiszter szerényen csak stratégiainak nevezte az idei évet, fordulópontot emlegetett mind a NATO, mind az Európai Unió szempontjából. Gondolatmenete azonban helyenként naivnak tűnt, utoljára Mečiar külügyesei adták elő terveiket annyira leegyszerűsítve, mint Kukan. Ezzel nem arra célzok, hogy Kukan is Mečiar oldalán kezdte, csupán arra, hogy a HZDS-kormányok idején próbálták úgy eladni a külpolitikát, hogy teljesen független a belpolitikától.

Én lennék a legboldogabb, ha sikerülne év végéig lezárni az összes csatlakozási fejezetet az Európai Unióval, de valljuk meg, erre igen kicsi az esély. Gazdasági felkészültségünk alapján inkább 2006-ra tehető be-lépésünk, de minden bizonnyal nem ez lesz a legkomolyabb csatlakozási feltétel. A NATO-ról a külügyminiszter, ha lehet, még gyermetegebben nyilatkozott. Meghívásunk – szerinte – a NATO-misszió januári látogatásától, a márciusi brüsszeli megbeszélésektől és az Atlanti Tanács májusi ülésétől, a hadsereg reformjától és a közvélemény megnyerésétől függ. Mindkét esetben kihagyta a legfontosabb tényezőt: ki nyeri a parlamenti választásokat, pontosabban kinek sikerül kormányt alakítania. Mert történhet bármi Reykjavíkban, Brüszszelben, Prágában, bárhol, ha Pozsonyban nem az történik, aminek kell.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?