Nagy valószínűséggel Ódor Lajos nem vonul be Szlovákia leghosszabban hivatalban lévő miniszterelnökei közé, de ez nem jelenti azt, hogy ne befolyásolhatná az ország sorsának alakulását.
Külföldre távozik az ország jövője
A mindenkori kormányfő előjoga, hogy társadalmilag fontos témákat definiáljon, és Ódor Lajos ezt arra használja ki, hogy Szlovákia talán legégetőbb problémájára hívja fel a figyelmet. Ez nem más, mint az, hogy az ország legígéretesebb fiataljainak nagy része külföldre távozik, és csak nagyon ritkán tér haza. Ez olyan hosszú távú gazdasági károkat okoz Szlovákiának, amihez képest a globális koronavírus-járvány vagy a magas infláció szinte ártalmatlan jelenségek.
A tehetséges szlovák fiatalok külföldre való távozása nem teljesen új jelenség, de ennek ellenére nagyon fontos, hogy Ódor Lajos ezt a témát választotta kormányfői témának. Éves szinten ugyanis mintegy 30 ezer szlovák fiatal tanul külföldi egyetemeken, ami a legutóbbi OECD-adatok szerint az adott évfolyam 19 százalékát teszi ki. Összehasonlításképpen: az OECD-átlag mindössze 2 százalék. A külföldön továbbtanuló szlovák diákok magas számában természetesen nagy szerepe van Csehországnak, a cseh egyetemeken mintegy 21 ezer szlovák diák tanult 2022-ben. A cseh egyetemek szívesen látják a szlovák diákokat, ezeken olyan karok is előfordulnak, ahol a szlovák diákok már többségben vannak.
Az, hogy a szlovák diákok külföldi egyetemen szereznek diplomát, önmagában még nem gond. Éppen ellenkezőleg, a mai globális világban kívánatos, hogy a fiatalok világot lássanak, és a lehető legmodernebb tudást szerezzék meg a lehető legjobb egyetemeken. A gondok ott kezdődnek, hogy a külföldön diplomát szerző szlovák fiatalokat nagyon kevés dolog motiválja arra, hogy visszatérjenek szülőhazájukba. Az igazi vízválasztó a doktori tudományos fokozat megszerzése, az ezzel rendelkező szlovák fiatalok szinte sosem térnek vissza Szlovákiába. Ennek az agyelszívásnak nagy gazdasági ára van, Vladimír Baláž közgazdász szerint Szlovákia évente mintegy 8 milliárd eurót veszít el a tehetséges fiatalok külföldre való távozásával. Ehhez még érdemes hozzáadni a Közéleti Kérdések Intézete (Inštitút pre verejné otázky) kutatását is, mely szerint a Szlovákiában előképzett fiatalok 50 százaléka gondolkozott arról, hogy elhagyja az országot, ebből 14 százalékpontnyi fiatal Szlovákia végleges elhagyásáról gondolkodik.
Nem véletlen ezért, hogy Ódor Lajos egy olyan kormányszintű munkacsoport létrehozásán dolgozik, melynek az lesz a feladata, hogy terveket szőjön a külföldön élő, magasan képzett szlovák fiatalok hazatérésére. A kormányfő célja az, hogy a szeptemberi választásból létrejött új kormány már egy részletekbe menően kidolgozott tervet örököljön meg a szakértői kormány után e téren. Ennek alkalmazása már az új kabinet dolga lesz, de sok időt takaríthatunk meg már azzal is, hogy ennek már a megalakulása pillanatában rendelkezésre áll egy kidolgozott ütemterv.
Ódor Lajos minden lendülete ellenére azonban nehéz optimistának lenni a külföldön élő magasan képzett szlovák fiatalok hazatérését illetően. A szlovák munkaerőpiac nem kínál elegendő számú attraktív munkahelyet ezek számára, és a tudományos világban ténykedő fiatal szlovákokat a szlovák egyetemek minősége és lehetőségei inkább demotiválhatja. Természetesen a pénz mindig nagy szerepet játszik, de fontos kérdés az is, hogy mennyire tudjuk Szlovákiában sikeresen kezelni a tudományos tehetségeket. A szomorú valóság, hogy ez a feladatkör inkább a maratoni futáshoz hasonlít, mint a rövid távú sprinthez, de éppen ezért rendkívül fontos, hogy elkezdünk komolyan foglalkozni a témával. Ha az Ódor-kormánynak sikerül egy kézzelfogható tervet letennie az asztalra ezen a téren, akkor létezése már minimum ezért sem volt hiábavaló.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.