„Közlekedési dugó“ az autóimádók agyában

Az autók iránt túlzottan érdeklődő férfiak ugyanazon agyi területet használják a márkák azonosításához, mint amivel az emberi arcokat ismerik fel - állítja egy új kutatás. Mindez némileg megnehezíti számukra a részletek érzékelését.


Az autók iránt túlzottan érdeklődő férfiak ugyanazon agyi területet használják a márkák azonosításához, mint amivel az emberi arcokat ismerik fel - állítja egy új kutatás. Mindez némileg megnehezíti számukra a részletek érzékelését.




A kísérletek során 40 férfit - közülük 20 megrögzött autóimádó - szenzorokkal szereltek fel, hogy megfigyeljék az arcmemóriáért felelős agyi területek elektrofiziológiai aktivitását. Ezt követően megkérték őket, hogy azonosítsanak arcokat és autómárkákat először egyénileg, majd közösen - írja a New Scientist.
Az autóimádóknak sokkal nehezebb volt felismerni az autókat elkülönített részletek alapján, ami azt jelentheti, hogy azokat holisztikusan - csak az egészre figyelve, a részleteket felejtve - érzékelik. Ez a módszer általában teljesen természetesen illeszkedik az arcazonosításhoz.

A kutatók szerint eredményeik ellentmondanak annak az elméletnek, hogy kizárólag az agy egyik területe felelős az arcok felismeréséért.

Az autóimádók emellett azt is sokkal nehezebbnek találták, hogy olyan képeket azonosítsanak, ahol az autók és az arcok részeit kombinálták. A kutatók szerint ezen esetekben úgymont agyi "dugó" alakult ki, mely azt jelöli, hogy ugyanazon neurális folyamatot használ az agy mindkét képtípus feldolgozására.

Az egyének agyaktivitásának vizsgálata azt mutatta, hogy az autók és az arcok azonosítása folyamatosan ugyanabban a pillanatban történt. Mindkét aktivitást a képérzékelés utáni ötödmásodpercben rögzítették, melynek alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a jelek a képalkotó folyamat egy nagyon korai fázisát képviselik.

A Cambridge egyetem kutatói is egyetértenek a kísérlet eredményeivel, szerintük azok azt jelzik, hogy az arcok felismeréséért felelős agyi terület észrevehetően hatással van más dolgok érzékelésére és azonosítására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?