<p>Nehéz a látszólag irracionális viselkedést észérvekkel megmagyarázni, illetve, az ilyen magyarázat meghaladná egy újságcikk terjedelmét. </p>
Kotleba feladta a leckét – sok munka vár még ránk
Ennek ellenére megkockáztatható, hogy múlt szombaton a választópolgárok alapüzenete a következő volt: „elegünk lett az eddigi kormányzási stílusból, a korrupcióból, az egy helyben topogásból, komoly változást akarunk. Teszünk is érte, mert végre elhittük, hogy van rá esély, pedig még néhány héttel ezelőtt nem reménykedtünk.” A választók egy része nemtetszését a Smer felé irányította, ezek többletszavazatait gyűjtötte be Sulík és Matovič. Akik az egész fennálló politikai pártstruktúrát utasították el, Kotlebára és Kollárra szavaztak.
Az az érzésem, ebből a nagyobb játszmából maradt ki az eredeti MKP mindkét utódpártja. Vezetőik, kampányfőnökeik nem igazán értették meg az idő szavát, nem tudtak újítani, nem voltak képesek túllépni provinciájuk határain. Az egyik legnagyobb kihívást azonban a fasiszta ideológiát követő Kotleba-párt bejutása jelenti. Bármilyen kormány alakul ugyanis, rendkívül ingatag lesz, és Damoklész kardjaként fog feje fölött függni az előrehozott választások eshetősége. Egy ilyen választásokon nagy valószínűséggel Kotleba pártja tovább erősödne. Itt a két magyar párt felelőssége teljesen egyértelmű: nem hagyni még egyszer elveszni a magyar szavazatok felét, és lényegesen emelni a választókedvet Dél-Szlovákiában.
Komolyan kell azonban elemezni és kezelni a Kotleba-párt megerősödésének okait, főleg azt, miért éppen a fiatalok körében olyan népszerű. Az egyik ok az oktatási rendszer katasztrofális állapota, amely nem alkalmazkodott a plurális demokrácia és a piacgazdaság viszonyaihoz. Többek között azért sem, mert teljesen háttérbe szorult a demokrácianevelés, az emberi jogi és interkulturális nevelés, és általában a humán tantárgyak a tartalmak kritikai oktatása. Az oktatási rendszer nem alkalmazkodott a modern információs és kommunikációs technológiákhoz sem, ezért nem tud hatékonyan tenni a konspirációs elméletek terjedése ellen, amelyek elsősorban a világhálón keresztül áramlanak.
Nyilván a fiatalok hajlanak a radikalizmus felé, és jobban bejön nekik Sulík meg Kotleba. Ettől még nem kellene Kotlebára szavazniuk, ha tudnák, hogy pártja valóban fasiszta, kőkemény nácik is vannak a listáján. Illetve ha egyáltalán tudnák a fiatalok, mi a fasizmus és nácizmus. De a legtöbben nem tudják, nem értik, igazából senki sem magyarázta meg nekik világosan. Azt sem értik, miért lenne rossz, ha az ország kilépne az EU-ból és a NATO-ból. Ezért csodálkoznak és felháborodnak, hogy az államfő nem fogadja Kotlebát.
A harmadik ok természetesen az, hogy a hagyományos pártok képviselői elszakadtak a néptől, bármennyire klisészerű ez a megállapítás. Ez sajnos a választások utáni vitaműsorokban is megmutatkozott. Nem tudtak túllépni saját egójukon, és azonnal összevesztek. Kotleba tíz évig komolyan dolgozott, járta az országot, és valóban tett is az emberekért – a maga módján.
Sok munka vár még ránk.
A szerző a Szlovák Helsinki Bizottság elnökeTámogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.