Kotleba és a stabilitás

<p>Száz nap alatt nem lehet megváltani a világot egy komótos demokratikus köztársaságban, de a tendenciák már kirajzolódnak. A kormány egyik fő céljaként jelölte meg a Kotleba-féle szélsőségesek visszaszorítását.&nbsp;</p>

Ezzel a céllal nem lehet nem egyetérteni: Kotlebáék a sötét középkorba taszítanák vissza az országot, és biztosak lehetünk benne, hogy ha hatalomra jutnának, a magyarokkal szembeni régi gyűlöletüket sem fognák tovább vissza. (A többi kisebbségről nem is beszélve.) Ficóék viszont már korábban is felébredhettek volna, például, amikor az ő jelöltjüket győzte le Kotleba Besztercebánya megyében: akkor még lett volna három évük, hogy felvegyék a kesztyűt. Nem tettek semmit, így a szlovák nagypolitikából évtizedekre kiszorult szélsőjobb a továbbiakban nem mellőzhető tényezővé vált. Vajon mi okunk lett volna már a kormányalakításkor feltételezni, hogy Fico harmadik kormánya idején a hangzatos nyilatkozatokon és az emléknapi szónoklatokon túl bármiféle érdemi megoldás születik? Na jó, ez négypárti koalíció, mondjuk, hogy a másik három pártnak bizonyítania kell ezen a téren is. Az SNS azért van lépéskényszerben, mert nekik Kotlebáék tulajdonképpen konkurenciát jelentenek a nemzeti politizálásban, a Híd és a Sieť pedig azért, mert a választóik többsége biztosan elutasítja a Kotleba-féle politikát. Meg is ígérték, hogy küzdeni fognak. Száz nap után mit látunk: Kotlebáék nem hogy gyengülnének, hanem egyre erősödnek, pártjuk stabilan a negyedik legnagyobb, és lassan, de biztosan izmosodik. Sokan elmondták: a Bašternák-ügy Kotleba malmára hajtja a vizet, semmit nem kell tennie, csak hátradőlve figyelni a fejleményeket. Minden egyes nap, amíg Robert Kaliňák funkcióban van, új szavazókat hozhat Kotlebának. A Smer gyengülését most már a második felmérésben mutatták ki, ahogy a Hídét is. Mi mást mutatna ez, mint hogy a koalíció nem tud mit kezdeni a kialakult helyzettel. Valóban stabilitásra van szükség, ahogy azt Fico olyannyira szereti hangsúlyozni. A stabilitás, a jól működő állam Kotleba legnagyobb ellenfele. Minden más az ő térnyerését szolgálja. Márpedig hogyan nevezhetnénk stabilnak egy olyan kormányt, amelynek egyik miniszterelnök-helyettese hetek óta a közharag célpontja, és a korrupt állam szimbólumává fejlődött. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a négyes koalíció egyik pártja gyakorlatilag nem létezik, mert hiteltelen politikájával felszámolta önmagát. A koalíció vezetői megtehetik ugyan, hogy amíg lehetséges, ismételgetik a „stabil kormány” mantráját, de ezzel csak Kotleba megerősödéséhez járulnak hozzá. A másik lehetőség, hogy valódi, radikális lépésekhez folyamodnak. Ez meglepő lenne, de igenis, lepjenek meg minket, amíg nem késő.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?