Régen a levegőben lógott, hogy az érsekújvári kórház, amelyben egyre több osztály a Nagyszombati Egyetem Egészségügyi és Szociális Karának köszönhetően klinikai munkahelyként működik – mihelyt lehetősége lesz rá – nem teszi lehetővé, hogy a szülészeti-nőgyógyászati osztályán művi terhességmegszakításokat végezzenek.
Korlátozzák jogaikat
Régen a levegőben lógott, hogy az érsekújvári kórház, amelyben egyre több osztály a Nagyszombati Egyetem Egészségügyi és Szociális Karának köszönhetően klinikai munkahelyként működik – mihelyt lehetősége lesz rá – nem teszi lehetővé, hogy a szülészeti-nőgyógyászati osztályán művi terhességmegszakításokat végezzenek. És mert hosszú évek óta a kereszténydemokraták jelöltje vezeti a kórházat, valamint az egyetem docense a rendszerváltás óta harcol a liberális abortusztörvény szigorításáért, az osztály klinikává való előléptetésével megvalósították tervüket. Feltételezhetően a vatikáni szerződésben rögzítettek szellemében. Amely egyebek mellett követeli az illetékesektől az abortusztörvény megváltoztatását is. A kormány kereszténydemokrata tagjainak (a rendszerváltás után) voltak már ilyen jellegű próbálkozásaik, csak akkor a Nagyszombati Egyetem jelenlegi oktatója az egészségügyi miniszter tanácsadójaként nem érte el célját. Most viszont részben igen. A törvény ugyan egyelőre érvényes, országos viszonylatban vannak (állami!) kórházak, amelyben a nők joga nem érvényesülhet. Az érsekújvári kórház vezetése azzal indokolja a nők kérésére elvégezendő terhességmegszakítások elutasítását, hogy nem kényszerítheti orvosait a lelkiismeretükkel ellentétben álló beavatkozásokra. Ezzel egyet lehet érteni, ám felmerül a kérdés: mikor és mitől szólalt meg a kórházban évek óta dolgozó orvosok lelkiismerete?! Persze, nem biztos – hogy ha a nők szabadon dönthetnek arról, világra kívánják-e hozni magzatukat vagy sem, és a jogszabályok lehetővé teszik a szabad orvos- és kórházválasztást –, bármelyik állami kórház önkényesen módosíthatja-e a törvényben foglaltakat. A művi terhességmegszakítás költségeit, mintegy hétezer koronát – hacsak nem életmentésről van szó – néhány éve nem a biztosító, hanem a kérvényező fizeti.
Július 1-jétől a régióban élőknek a meghatározott összegen túl számolniuk kell az utazási költségekkel is, holott az volna „igazságos”, ha a többletkiadásokat a biztosítók térítenék, hiszen szótlanul tűrik, hogy klienseik szabad kórházválasztási jogai sérüljenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.