Kopcsay: Azt gondoltuk, a demokráciát nem kell tanulnunk

Orbán vélemény

Az entellektüel szakállas, ifjú politikust a fiatal politikusgeneráció tagjaként mutatták be, aki a nyugati liberalizmus követője és a régi, totalitárius rendszertől érintetlen figura. Bő negyed évszáddal később ugyanaz a személy – immár konzervatívként – Brüsszel ellen lázad, a nemzeti értékek mellett áll ki, a hatalmi gyeplőt szorosan tartja.

És Orbán Viktor újra miniszterelnök lett. 1989 novemberét követően egy rövid interjút adott a Szlovák Televízió egyik kultúrműsorának. Az entellektüel szakállas, ifjú politikust a fiatal politikusgeneráció tagjaként mutatták be, aki a nyugati liberalizmus követője és a régi, totalitárius rendszertől érintetlen figura. Bő negyed évszáddal később ugyanaz a személy – immár konzervatívként – Brüsszel ellen lázad, a nemzeti értékek mellett áll ki, a hatalmi gyeplőt szorosan tartja. Bár óvatosan kell ítélkezni, mert nem könnyű annyi terhet cipelni, amennyit a magyar választótól kap.

Érdemes azonban megnézni a magyar választások történetének alakulását: még soha nem került sor előrehozott választásokra. Háromszor nem töltötte ki miniszterelnök a megbízatási időszakát – Antall József elhunyt, Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc pedig lemondott.

Ehhez képest a cseh kormányok története sokkal izgalmasabb: a tizennégyből csupán három kormány töltötte ki négyéves mandátumát. Előfordult, hogy egy-egy kormány idejekorán befejezte, vagy mások meg sem kapták a bizalmat. Topolánek – Babišhoz hasonlóan – a képviselők többségi támogatása nélkül kormányzott. Két alkalommal pedig hivatalnokkormány vezette Csehországot.

Fölidézhetjük, hogy 1989-ben mindannyian a startvonalon toporogtunk, s azt gondoltuk, hogy a demokráciát nem kell tanulnunk. És ma látjuk, hogy mindenki másképp képzeli el, máshogy viszonyul hozzá. És mi a helyzet a szlovákokkal? A negyedszázados függetlenségünk ideje alatt több mint öt évig Mečiar, és több mint tizenkét évig Fico kormányzott. Ez együtt több mint tizenhét éves önkényes kihasználása a politikai és gazdasági hatalomnak.

Mi köti össze ezt a három, első ránézésre eltérő történetet? Az az érzés, hogy a posztkommunista választónak nincs kedve vagy elszántsága többet akarni, és kevesebbet engedélyezni a politikusoknak.

MÁRIUS KOPCSAY
a TASR hírügynökség munkatársa

Kapcsolódó cikkünk
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?