Kitörés előtt a világ legnagyobb vulkánja

Kutatók szerint hamarosan újra kitör a világ legnagyobb tűzhányója, a Hawaii szigetén álló Mauna Loa.



A több mint 4 ezer méter magas vulkán legutóbb húsz évvel ezelőtt volt aktív - akkor a három hét leforgása alatt kilövellt láva 26 kilométeres folyamban borította a hegyoldalt. A mostani kitörés feltehetően még várat magára, de minden nappal közelebb kerül - mutatott rá Paul Okubo, a Hawaiiban működő Mauna Loa Obszervatórium szeizmológusa.

A kutatók július óta több mint 350 földmozgást észleltek. A készülő kitörés félreérthetetlen jele, hogy jelentősen élénkült a napi földmozgások száma, amely jelenleg egy tucat és száz között van - mutatott rá Okubo.

A Mauna Loa legutóbbi, 1984-es kitörésekor a láva 34 kilométer hosszúságban folyt le a vulkán keleti oldalán, és elérte a Hilo nevű települést.

Vulkánok tündöklése és bukása

Földünkön mintegy 700 tűzhányó működik napjainkban, amelyek nagyobb része a Csendes-óceán körüli térségben található. Elhelyezkedésük magyarázata a lemeztektonikai folyamatokkal áll összefüggésben, mivel magmaforrásukat az egymás alá tolódó kőzetlemezek újraolvadó anyaga jelenti. S a pacifikus térség nyugati részén a Japán-, Fülöp- illetve az Indoausztrál-lemez feszül neki a Csendes-óceánt hordozó kőzetlemeznek, míg keleti felén az Észak-amerikai- illetve a Nazca-lemez jelenti az ütközési zónát. Nem véletlen tehát, hogy a legtöbb aktív vulkán a Csendes-óceán körüli "tűzgyűrű" mentén található.

A szárazföldi tűzhányók legismertebb példái a rétegvulkánok, legszabályosabb képviselőjuk a japán Fuji. Elnevezésük magyarázata, hogy felépítésükben a lávaárak andezites-riolitos anyaga váltakozik a szórástermékek törmelékével. Bár az ilyen típusú vulkánokhoz kötődnek a történelem leghevesebb kitörései, a lávatermelés mennyiségében meg sem közelítik az óceánközépi hátságok hasadéktűzhányóit, amelyek mentén folyamatosan tör a felszínre a földköpeny olvadt, bazaltos anyaga.

Annak ellenére, hogy a vulkánkitörések a természet talán legvadabb megnyilvánulásai, a tűzhányók fenyegetése általában csak pillanatnyi ideig tart a földtörténet teljes hosszúságához képest. Ugyanis ha megszűnik a földköpenyből érkező kőzetolvadék utánpótlása, a magmakamra kiürül és a vulkán inaktívvá válik. Attól függően, hogy később a működés felújulhat-e, érdemes megkülönböztetni a csak szunnyadó és a már kialudt tűzhányókat.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?