A szlovákiai kisvállalkozók helyzete továbbra is mindennek nevezhető, csak irigylésre méltónak nem. Az adóterhek, a folyamatosan emelkedő gáz-, víz- és villanydíjak ugyanakkor csak az egyik, talán nem is a legfontosabb problémát jelentik azok számára, akik még mindig elhiszik, hogy megéri saját lábra állni.
Ki kaphat hitelt?
A szlovákiai kisvállalkozók helyzete továbbra is mindennek nevezhető, csak irigylésre méltónak nem. Az adóterhek, a folyamatosan emelkedő gáz-, víz- és villanydíjak ugyanakkor csak az egyik, talán nem is a legfontosabb problémát jelentik azok számára, akik még mindig elhiszik, hogy megéri saját lábra állni. Elhatározásukat, szóban, az állam is támogatja, aki azonban vállalkozik, az tudja, hogy a szavakon kívül túl sok mindent a hazai vállalkozók érdekében ez a kormány sem tett. A Dzurinda-kormány számára, legalábbis tetteiből ítélve, sokkal fontosabb volt a külföldi tőke becsalogatása. Ez a külföldi befektetések nagyságát tekintve, átlagon felülire sikeredett. Hatalmas igyekezetükben azonban valahogy megfeledkeztek a hazai vállalkozókról, akik még mindig a legtöbb munkahelyet nyújtják az Európa szégyenfoltjának tekintett, 20 százalékos állástalansággal küszködő szlovák munkapiacon. Hogy a hazai munkanélküliséget legalább részben enyhíthessük, ahhoz a szlovákiai kisvállalkozókra is szükség lesz. Ezek azonban, megfelelő pénzforrások hiányában képtelenek fejleszteni vállalkozásaikat. Elegendő pénzhez csak hitelfelvétellel juthatnának. Ez azonban vállalkozóink nagy része számára egyelőre csak elérhetetlen álom. A kormány ugyan a banki szerkezetátalakítás közben folyamatosan arra hivatkozott, hogy a „nagy banki megtisztulást“ követően minden másképp lesz. Hogy az adófizetők zsebéből kivett több mint százmilliárd koronának meglesz a hatása. A vállalkozók könnyebben jutnak majd hitelhez, ezzel pedig sikerül csökkenteni a munkanélküliséget is. Nos, a valóság egyelőre ezúttal is lényegesen elmarad a várakozásoktól. Hazai nagybankjaink egytől egyig elkeltek, a nyugati magántőke azonban egyelőre csak orientálódik a szlovák piacon. Hitelhez így még nehezebb hozzájutni, mint korábban. A bankok ezt azzal magyarázzák, hogy jól megnézik, kinek folyósítanak hitelt. Az egyszerű hazai kisvállalkozókban azonban egyre inkább az az érzés alakul ki, hogy privatizáció ide, privatizáció oda, hitelt újra csak a kiválasztottak kapnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.