Szantorini 16 ezer fős lakosságának kétharmada távozott a szárazföldre a szigetről, ahol szerdán is folytatódtak a néhánypercenkénti kisebb földrengések. A hatóságok szükséghelyzeti terveket dolgoznak ki arra az esetre, ha az elmúlt napok több száz gyenge rengését egy nagyobb földmozgás követné.
A lakosság kétharmada hagyta el a görögországi Szantorini szigetét a folytatódó földrengések miatt
A térségben a parti őrség egyik hajója és egy katonai hidroplán tartózkodik arra az esetre, ha evakuálásra lenne szükség – közölte Vaszílisz Kikiliász polgári védelmi miniszter egy Athénben tartott válságtanácskozáson, amelyen biztonsági vezetők, tudósok és a miniszterelnök vettek részt.
Forgatókönyveket kell kidolgoznunk minden eshetőségre – jelentette ki a miniszter.
Görögország szeizmikusan aktív területen fekszik, és gyakoriak a földmozgások, azonban igen ritkák az ilyen intenzíven ismétlődő rengések.
A földrengések előrejelzése tudományos módszerekkel lehetetlen, és a szakértők nem tudják véglegesen meghatározni, hogy a Szantorini és Amorgósz szigetek közötti szeizmikus tevékenység egy jelentősebb földmozgás előfutára, vagy csak része a hónapok óta tartó mérsékelt intenzitású földrengéseknek.
„Megértem, mit jelent most Szantorinin tartózkodni, ahol a föld állandóan mozog” – mondta Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök, aki nyugalomra szólította fel a lakosokat.
A hatóságok a héten lezártak több partvidéki területet és elrendelték az északi szigetek iskoláinak egyhetes bezárását. Szantorinin tilos nyilvános rendezvényeket tartani, és megtiltották a sziklák látogatását, amelyek a sziget fő turisztikai látványosságai.
A hét vége óta lakosok és látogatók ezrei utaztak el Szantoriniről a 3–5 közötti erősségű földrengések miatt. A komp- és légitársaságok pótlólagos hajókat és repülőgépeket állítottak forgalomba a megnövekedett igények kielégítésére, bár az időjárás miatt szerdán szünetelt a kompforgalom.
A földrengések nem okoztak sérüléseket, sem nagyobb károkat.
A digitális kormányzás minisztériuma mobil műholdas távközlési egységet szállított Szantorinire, a távközlési szolgáltatók pedig áramfejlesztőket és távközlési egységeket juttattak el Szantorinira és a közeli szigetekre: Anafira, Amorgószra és Híoszra. Digitális platformot is létrehoznak, amelyen szerepelnek természeti katasztrófa esetén biztonságosnak számító gyülekezési pontok.
A hatóságok közölték, hogy a megfigyelők erősödő vulkanikus tevékenységet észleltek a szantorini kalderában, de tudósok szerint ennek nincs köze a földrengésekhez. Szerintük a szigettől északkeletre folyó szeizmikus aktivitás miatt aligha tör ki a térség két tűzhányója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.