Még soha nem követtek el annyi biztosítási csalást, mint tavaly – az emberek egyre találékonyabbak

árvíz autók

A biztosítási csalások száma évek óta emelkedő tendenciát mutat, a 2024-es év azonban minden létező rekordot megdöntött. Még soha nem próbáltak annyien visszaélni a helyzettel, mint tavaly. Bár a trükközők többsége kifejezetten gyorsan lebukik, bőven akadnak találékony szélhámosok is. Mutatjuk a legkülönlegesebb „technikákat”, amikkel néhányan plusz pénzhez próbáltak jutni.

A kedvezőtlen körülmények, valamint a gazdasági nehézségek okán egyre többen adják csalásra a fejüket némi extra bevétel reményben. A legkedveltebb célpontok pedig továbbra is a biztosítók. Ezt a felvetést pedig az ország legnagyobb társasága, az Allianz – Szlovák Biztosító is megerősítette, amely nyomozói tavaly 5664 átverést lepleztek le. A próbálkozások száma 2023-hoz képest 53 százalékkal emelkedett, így közel 20 millió euró értékben nyújtottak be jogtalan igényléseket.

Hasznos katasztrófák

Bár a megtévesztő próbálkozások száma minden szegmensben emelkedett, kifejezetten kiugró adatokat a vagyon-, a baleset-, valamint az életbiztosítások produkáltak. 

Abszolút „győztesként” azonban a vagyonbiztosításokat nevezték meg, mivel ebben a kategóriában a duplájára nőtt a trükközések száma. 

Ez elsősorban annak tudható be, hogy júniusban és szeptemberben Szlovákia számos régióját árvíz sújtotta. A hitelesség érdekében pedig a csalók is igyekeztek alkalmazkodni az aktuális helyzethez.

„Az őszi árvíz után több ügyfél is megpróbált kártérítést igényelni a vagyonukban korábban keletkezett károkra. De foglalkoztunk egy olyan esettel is, amikor egy büfé üzemeltetője 6000 eurót követelt a heves esőzésekre hivatkozva. Azt állította, hogy a vihar miatt beázott a belső tér, így megrongálódott a padló, valamint a berendezés is. A vizsgálat során azonban megállapítottuk, hogy a bódé egy magasabban fekvő területen helyezkedett el, ahol még a vízelvezető rendszer is működött. A kár az építkezés során keletkezett hiányosságokból adódott, amit az is igazolt, hogy a szomszédos épületek állapota hibátlan volt” – magyarázta Jaroslava Kováčiková, az Allianz ellenőrzési és speciális tevékenységekért felelős részlegének vezetője. 

Biztosítást csak baleset után

A közúti közlekedésnek általában megvannak a maga veszélyei, a sofőrök azonban gyakran nem számolnak ezekkel a kockázatokkal. 

A baleset-biztosításokat érintő csalások száma így mindössze egy hajszállal maradt le a vagyontárgyak mögött.

„Egy kifejezetten különleges esetünk volt. A biztosított egy autóbusszal való ütközést követően jelentette be, hogy a gépjárművében kár keletkezett. Mivel a dokumentumban az állt, hogy az érintett alig három órával a baleset előtt kötött biztosítást, a helyzet gyorsan gyanússá vált. A busz GPS-adatainak elemzése után kiderült, az ütközés néhány perccel azelőtt történt, hogy a kliens felvette a kapcsolatot a munkatársainkkal. Így próbálta elkerülni, hogy a közel 15 ezer eurós kárt saját zsebből kelljen finanszíroznia” – emlékezett vissza Vojtech Kosík, az Allianz különleges tevékenységekért felelős koordinátora.

Igazi kuriózumok

Nem a baleset után kötött biztosítás a legfurcsább eset, amivel a társaságok találkoztak az elmúlt 365 napban. Volt olyan sofőr, aki az alkalmazottja hibájának próbálta beállítani, hogy autója egy fűnyíróval ütközött. A baleset azonban nem a kerti munkálatok során, hanem egy kereszteződésben, a szállítás alkalmával történt, mivel a szóban forgó fűnyírót nem megfelelő módszerekkel próbálták áthelyezni.

Az Allianzhoz tavaly arról is érkezett bejelentés, hogy az egyik kliensük otthonában egy kisebb jéghegy okozott komoly károkat. 

Az élénk fantáziával rendelkező biztosított állítása szerint házának ablakai, valamint a hőszigetelés is megrongálódott. Az ellenőrzés során azonban megállapították, hogy a nyílászárók gyárilag hibás darabok voltak, a tulajdonos pedig meg is reklamálta őket a kivitelezőnél, de nem volt kedve kivárni, amíg a folyamat lezárul. A szigetelésben keletkezett károkat pedig egy kisebb jégeső, valamint az esővíz tartós szivárgása okozta. Jéghegyről tehát szó sem volt.

A kuriózumok közé pedig az az eset is bekerült, amikor egy szállítmányozással foglalkozó cég jelezte, munkavállalójukat elkábították, az általa fuvarozott elektronikai cikkeket pedig meglovasították. 

Az orvosi vizsgálatok azonban egyáltalán nem találtak tudatmódosító szereket a férfi szervezetében, hamarosan pedig az is kiderült, hogy a pótkocsit nem megfelelően rögzítették, így a tolvajok gyakorlatilag különösebb erőfeszítés nélkül jutottak hozzá az áruhoz.

Egy lépéssel a csalók előtt

Mivel a szemfényvesztők száma rohamosan emelkedik, így a biztosító társaságok folyamatosan bővítik a repertoárjukat, hogy mindig egy lépéssel a csalók előtt járjanak.

A technológiának köszönhetően nem csupán a természeti katasztrófák kapcsán vannak tűpontos információik, a kormánykerék adatainak leolvasása után még a legkacifántosabbnak tűnő közlekedési baleset körülményeit is könnyen kinyomozzák. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?