Az Európai Parlament legnagyobb pártja az Európai Néppárt, csúcsjelöltjeként pedig Manfred Weber száll ringbe az Európai Bizottság vezetői posztjáért.
Kezdődhet a csúcsjelöltek viadala
A néppárt kongresszusán a német Weber mellett Alexander Stubb, Finnország volt kormányfője versenyzett a jelöltségért. Baráti viszonyuk és egymás iránti kölcsönös tiszteletük példaértékű, korrekt versenyt és barátságos kampányt hozott. Végül Stubb a szavazatok csupán 20%-át szerezte meg, így Weber a néppárt csúcsjelöltje.
Az Európai Parlament pártjai általában pártcsaládokba tömörülnek, például a Híd és az MKP is az Európai Néppárt tagja. A jövő májusi EP-választáson kiderül, hogy melyik pártcsalád szerzi a legtöbb szavazatot, és annak csúcsjelöltje lehet az Európai Bizottság elnöke. A választások után az Európai Tanács, vagyis az EU tagállamainak vezetői döntenek arról, hogy jóváhagyják-e a győztes csúcsjelöltjét. A tagállami vezetők minimum 55%-ának kell megszavaznia őt, az általuk képviselt országok lakosságának száma pedig el kell, hogy érje az egész EU lakosságának 65%-át. Ezután jön még egy véglegesítő európai parlamenti szavazás. A látszólag bonyolult folyamat valójában előnyös az uniós polgárok számára. Korábban az Európai Tanács döntött az Európai Bizottság vezetőjéről. A csúcsjelölti rendszerrel a választók nemcsak az EP-képviselőkről döntenek, hanem egyúttal támogatják az adott uniós pártcsaládot és annak vezetőjét. Így az EU-s kampány közelebb kerül a lakosokhoz és több beleszólási jogot kapnak az európai politika alakításába.
Leegyszerűsítve: az EP-választáson legtöbb szavazatot szerző pártcsalád csúcsjelöltje lehet az Európai Bizottság vezetője. Erre most is az Európai Néppártnak van a legnagyobb esélye, amely már 1999-től az EP legerősebb pártja. Kérdés azonban, hogy a Néppárt marad-e a legnagyobb párt; ha nem, akkor el kell gondolkodnia egy koalíció kialakításán.
Most úgy tűnik, hogy az EP- választás átrendeződést hozhat, mivel a tradicionálisan erős pártok, a Néppárt és a szocialisták folyamatosan gyengülnek.
Ezzel egyidejűleg olyan erős vezetők és pártok jelentek meg tagállami szinten, mint Emmanuel Macron Lendületben pártja, mely átalakíthatja az európai parlamentet. Mindenesetre sorsdöntő fél év következik az EU életében, ezért érdemes részt venni a májusi EP-választáson.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.