Számos nyugati országban 40 óra a normális heti munkaidő, de olyan is van, amelyben 36. Nálunk – hivatalosan – 48 óra.
Kétélű törvényjavaslat
Ésszerűnek tűnik ez a törvénymódosítási javaslat a szabad elhatározás tiszteletben tartása szempontjából. Azonban már-már provokatív, ha figyelembe vesszük, hogy egy-egy térségben évek óta kezelhetetlen a munkanélküliség. Az ilyen helyeken örülnének, ha a munkaügyi hivatalokban munkanélküliként nyilvántartott személyek mindegyikének legalább egy állást tudnának kínálni. A törvényjavaslat elfogadása esetén megtörténhet, hogy a mellékállások legalizálásával sokan választják majd a többet keresésnek ezt a módját. Akár egészségük rovására is. Ugyanakkor nagy a valószínűsége, hogy sok esetben a munkáltatók is inkább a mellékfoglalkoztatás lehetőségét részesítik majd előnyben, ahelyett, hogy heti 48 órás állások betöltésére a munkanélküliek soraiból vennének fel új alkalmazottakat. A szakszervezeteknek is ez a véleménye, sőt, még a független gazdasági elemzők is úgy látják, hogy ez a módosítási javaslat főképp a munkáltatók javát szolgálná. A felkínált túlórázási lehetőséget ritkán utasítják vissza az olyan gyárakban, amelyek környékén több tucatnyian várnak egy-egy felszabaduló munkahelyre. És – sajnos – minden józan számítás szerint még jó néhány évig több lesz az ilyen munkahely Szlovákiában, mint az olyan, amely kapacitásbővítése miatt rövid időn belül nagyszabású munkaerő-toborzásba kezd.
Tény, hogy a Munka Törvénykönyvének legutóbbi módosítása sok vonatkozásban félresikerült, akárcsak sok egyéb törvény, amelyet lényegében ugyanez a koalíció hagyott jóvá. A kiömlött tej fölött már késő siránkozni. Hasznos lenne azonban, ha az újabb módosítások valóban a munkahelyteremtést elősegítő paragrafusokat erősítenék, anélkül, hogy a munkavállalókat megalázó helyzetbe kényszerítenék. Mert bármennyire is jól hangzik, hogy a munkavállaló szabadon dönthet arról, napi nyolc óra helyett tizennégy-tizenhat óra ledolgozására adja-e a fejét, figyelembe kell venni, hogy a sok túlóra az egészség, végül pedig a teljesítőképesség rovására megy. Mindenesetre jó lenne, ha a törvényhozók a parlamenti vita során ezúttal jobban odafigyelnének a munkaügyi szakemberek figyelmeztetéseire is. Kétélű ez a törvényjavaslat, mindkét éle a munkavállalók ellen irányul.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.