<p>Büszkén jelentette be tegnap Szijjártó Péter magyar külügyminiszter, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök telefonon beszélt Orbán Viktorral, és meghívta őt egy találkozóra. </p>
Két fekete bárány
Hogy ez hol zajlik majd, a Fehér Házban vagy a Trump-toronyban, arra nem tért ki Szijjártó, de végül is ne kukacoskodjunk: az USA megválasztott elnöke hívta Orbánt. Vagyis néhány héttel a választások után sikerült elérnie azt, amit az előző köztársasági elnökök alatt nem: kétoldalú megbeszélést folytathat az amerikai elnökkel. Obamához ugyan egyszer bejutott Orbán, de csak egy fotó erejéig idén áprilisban, azon a fogadáson, amelyet Barack Obama amerikai elnök adott a nukleáris biztonságról szóló csúcstalálkozón részt vevő delegációk vezetőinek.
Trump állítólag – Szijjártó szerint – azt mondta Orbánnak, hogy „I'm a big fan of Hungary”, ami Trump és Orbán menekültekről alkotott nézeteinek hasonlóságát, a fal illetve határkerítés építéséhez való vonzódásukat ismerve nem meglepő. Sokak szerint azonban nemcsak a társadalomnak erről a szűk szeletéről vallanak viszonylag hasonló nézeteket, hanem a szélesebb társadalmi nézeteiket tekintve is közel állhatnak egymáshoz.
Egyesek az USA-ban is tartanak a rendszer fasizálódásától, és Orbán rendszerében is könnyen felismerhetőek a fasiszta jegyek. Legalábbis Umberto Eco listája szerint, amelyet még 1995-ben hozott létre a mester azzal a céllal, hogy időben megállapítható legyen, ha egy rendszer rossz irányba halad. Eco felhívja a figyelmet, hogy ő nem a nácizmusról beszél, amelyet a fasizmusnál sokkal rosszabbnak tart. Ő a fasizmus alatt nacionalista alapállású, autoriter rendszereket ért, mint például Franco Spanyolországa.
Eco arra figyelmeztet, hogy ne olyan külső jegyeket, rendszereket és pártokat keressünk, amelyek a 20. század első felében jellemezték a fasizmust. Tehát ne a barna ingben vonuló híveket keressük. Eco szerint az egyik alapvető jegy a hagyomány kultusza. Fontos eleme ugyanis a rendszernek, hogy „valamikor régen” volt egy tiszta, nemes korszak, amihez vissza kellene térni, le kell bontani a jelenlegi rendszerről a „rárakódott mocskot”, amit a felvilágosodás és a racionalizmus hozott. Technikai értelemben ugyan kedveli a modernet, az új eszközöket, de a francia forradalom elveit elveti. Ugyanakkor a tettek bűvöletében élnek, ezek önmagukban is értékesek, az a jó vezető, aki mer nagyot tenni, nem gondolkodik sokat. Aki sokat okoskodik, az gyanús. Ugyanígy, aki nem ért egyet, az áruló, általában a nemzet árulója. A bírálatot nem viseli. A fasiszta rendszerek ugyanis kisajátítják a nemzetet maguknak, aki nincs velük, az a nemzet ellen van. Ugyancsak fontos eleme az ilyen rendszernek az állandó ellenségkép. Kellenek olyanok, akiket betolakodóknak nevezhet, akik ellen lehet harcolni. Ugyanígy kell a belső ellenség is, aki ellen lehet küzdeni. Mert a rendszer lényege, hogy félelemben tartsa az embereket, de ugyanakkor magát úgy állítsa be, mint aki képes megvédeni mindenkit ettől az ellenségtől. Végig lehet venni Eco mind a 14 jegyét, és nem nehéz megtalálni az ezeknek megfelelőt a mai Magyarországon.
Orbán szerint ő azért nem járt már régen az amerikai fővárosban, mert őt ott fekete bárányként kezelték. Trump szerint ő is fekete bárány washingtoni körökben. A fekete volt a Mussolini-korszak színe. Nem csoda tehát a washingtoni meghívás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.