Kémfilmbe kerültünk – az oroszok köztünk vannak

<p>Az elmúlt hetekben a svédek üldözték tengeralattjárójukat a Balti-tengeren, harci repülőik pedig fél tucat ország légierejét késztették riadóra. Ennél kevésbé látványos, de sokkal veszélyesebb, hogy kémeik újra köztünk vannak, hidegháborús létszámban. Igen, az oroszokról van szó.</p>

A hidegháború visszatérését nem egyszerűen csak a fegyveres konfliktusok jelzik. A korábbi grúz–orosz háború és az ukrán konfliktus a jéghegy csúcsai. A valódi harc a hírszerzés és a gazdasági érdekérvényesítés terén zajlik. Az orosz kémek újra komoly és szemtelen bevetéseken vesznek részt.

A volt csecsenföldi miniszter, aki Putyin első háborúja idején menekült el Groznijból Strasbourgba, az elmúlt hónapokban kemény időket élt át. Az Európai Parlamenttől nem messze eső folyóparti sétányon elrabolták Szaid-Emin Ibragimovot, majd két napon keresztül kínozták. Oroszul beszélő két fogva tartója arra akarta rávenni, ne vigye tovább a csecsenügyet a Nemzetközi Büntetőbíróságon. Hollywoodi forgatókönyvírók is megirigyelhetnék a történelem e mostani fordulatát.

Lengyelország, amely a Balti-államok mellett a legkomolyabban veszi az orosz fenyegetést, októberben letartóztatott két személyt azzal a váddal, hogy Moszkva számára kémkednek. Egyikük a védelmi minisztérium munkatársa volt, a másik egy energiaügyekben jártas jogász.

Prága októberben kiadott jelentése szerint a cseh főváros orosz nagykövetségén keresztül dolgozó kémek száma elképesztően megemelkedett az elmúlt két év alatt. Észtországban Obama látogatása után két nappal feltehetően orosz egységek elraboltak a határ menti zónából egy észt kémelhárítót.

A jobbikos EP-képviselő, Kovács Béla esete, akit szintén hírbe hoztak az orosz titkosszolgálattal, mutatja a budapesti aktivitást. Az ukránoknak szánt állítólagos – valójában nem létező – magyar tankszállítmány körüli botrányt is többen a magyarországi orosz ügynökök ügyességére vezették vissza.

Sok kis vörös pötty villog tehát a térképen. Gyakran előfordul, hogy korrupciós vádakról hallunk itt-ott, de csak későbbi, nagy botrányokból áll össze az események láncolata olyan egésszé, amely már a teljes politikai elitet érinti. Mint a magyar–amerikai kitiltási botrány. Vagy mint a Romániától Szlovákiáig felbukkanó érdekcsoportok ügye, amelyek a rendszerváltás után titkosszolgálati tapasztalataikkal szereztek gazdasági hatalmat.

Az orosz kémek közép-európai befolyásáról szórványosak az ismereteink. Félő, hogy előbb-utóbb ezek is összeállhatnak egy nagyobb puzzle-vá. Ahogy a cseh BIS titkosszolgálat fogalmazott jelentésében, „a hidegháború és a Szovjetunió a múlt része, a befolyásszerzés iránti orosz szenvedély azonban nem”.

A szerző külpolitikai szakértő

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?