Kapaszkodó pártvezérek

Aki még hitelt adott Mikuláš Dzurinda bizonygatásainak arról, hogy nincs semmiféle háttéralku az SDKÚ és a Vladimír Mečiar vezette HZDS között, annak az Állami Számvevőszék elnökének és helyettesének a megválasztása remélhetően végre felnyitotta a szemét.

Aki még hitelt adott Mikuláš Dzurinda bizonygatásainak arról, hogy nincs semmiféle háttéralku az SDKÚ és a Vladimír Mečiar vezette HZDS között, annak az Állami Számvevőszék elnökének és helyettesének a megválasztása remélhetően végre felnyitotta a szemét.

Néhány szlovák politikus a két párt közötti paktumot azzal igyekszik mentegetni, hogy ezt a cinkos összekacsintást leginkább bíráló politikai erő, a Magyar Koalíció Pártja a Besztercebánya megyei önkormányzatban évek óta együttműködik a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal. Ami tény, de micsoda különbséggel! Ugyanis Közép-Szlovákiában a legutóbbi regionális választási eredmények kényszerítették ki az ottani furcsa koalíciót. Emiatt kellett kivajúdni a helyi modus vivendit, amely működőképes modellt eredményezett.

Kiemelkedő példaként az Ipoly-hidak újraépítésére szánt jelentős összeg megszavazását említem. A Mečiar-párti megyei képviselők többsége is felismerte: a bussai vagy a zsélyi szlovák és magyar nemzetiségű vállalkozónak éppúgy érdeke, hogy ne nagy kerülőkkel jusson a túlsó parti vagy távolabbi településekre, hanem a lehető legrövidebb úton. Akár csak egy vagy több évszázaddal ezelőtt.

A Dzurinda–Mečiar-alku viszont a két pártvezér kapaszkodásának a bizonyítéka. A kormányfő-pártelnök szeretne harmadszor is megkapaszkodni a hatalomban, a volt miniszterelnök pedig két pirruszi választási győzelem után szeretne visszakapaszkodni, ha nem is egyeduralkodóként. Másfél évre előre tekintve, az esélyek latolgatásából adódó parlamenti matematika szerint szükségük lehet egymásra. Mečiar saját, kissé megtépázott, de még mindig létező karizmáját és híveinek továbbra is számottevő voksait hozná a politikai érdekházasságba. Dzurinda pedig az SDKÚ jelentős gazdasági holdudvarát és az életszínvonal remélt növekedéséből fakadó, reményei szerint a választási eredményekben is megnyilvánuló, derűsebb társadalmi közérzetet.

Nagy kérdés, hogy mit szól majd ehhez a választópolgár. Nincs könnyű helyzetben az MKP, hiszen legközelebbi szövetségesével, a szlovák kereszténydemokratákkal – lásd: uniós alkotmánytervezet elfogadása körüli és egyéb gáncsoskodásuk – sem felhőtlen a viszonya.

Reális kitörési pontja csak a lakosság húsbavágó gondjainak céltudatosabb és erőteljesebb képviselete lehet. Azért is, mert következnek a megyei választások. S másfél év múlva leginkább így lehet tekintélyes számú magyar és nem magyar voksot szerezni. Ezáltal a leendő koalíciós tárgyalásokból kihagyhatatlan pozícióba kerülni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?