<p>Lucia Žitňanská a 2012-es parlamenti választásokon az SDKÚ listáján több mint 100 ezer preferenciaszavazatot, azaz karikát kapott, közel kétszer annyit, mint az őt követő Ivan Mikloš, és mintegy ötször annyit, mint Pavol Frešo jelenlegi pártelnök. Tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy Žitňanská a párt legkedveltebb politikusa. A múlt héten Miroslav Beblavýval és Magda Vášáryovával együtt bejelentette, hogy kilép az SDKÚ frakciójából.</p>
Káosz vagy integráció?
Žitňanská a választások után megpályázta a pártelnöki posztot, de alulmaradt Frešóval szemben, ami azt mutatja, hogy a párttagok nem úgy gondolkodnak, mint a szavazóik. Akkor Žitňanská még lenyelte a békát, bár az, hogy nem fogadta el a felkínált alelnöki posztot, már jelzésértékű volt. Amikor nemrég Beblavýval országjáró körutat hirdettek, tudni lehetett, hogy ennek kilépés lesz a vége, hűséges pártkatonák nem szoktak ilyesmit csinálni. Žitňanská valószínűleg még meg akarta várni a megyei választást, mert ha Frešo veszít Pozsonyban, valószínűleg kilökhette volna a pártelnöki székből. Ám így, hogy a pártelnök megvédte megyei elnöki pozícióját, sokkal nehezebben lehet nekitámadni.
Žitňanská és Beblavý túl értékes politikusok ahhoz, hogy egy olyan SDKÚ-ban maradjanak, mely stabilan már csak a harmadik helyet tudja elérni a jobboldali pártok között, ők maguk pedig a párton belül is ellenzékben lennének. A párt nagy öregje, Mikuláš Dzurinda is kapott egy remek pozíciót, az Európai Néppárt nemzetközi alapítványát vezetheti, neki sem lesz kedve már az SDKÚ-val foglalkozni, s úgy tűnik, Ivan Mikloš is inkább a saját ügyeivel törődik, mint a pártéval. Így az SDKÚ-t olyan, korábban második vonalas politikusok vezetik, akik képtelenek kihúzni a kátyúból.
Hogy mi lesz Žitňanská és Beblavý sorsa, egyelőre nem tudni, időt kértek maguknak, pár hónapig független képviselők lesznek. Azt viszont látni, hogy a jobboldalon jelen pillanatban a legerősebb mágnes Daniel Lipšic és pártja, a Nova. Hogy végül ott kötnek-e ki, nehéz megjósolni, mert Beblavýnak Lipšic túl konzervatív politikus, Žitňanská pedig újra csak másod- vagy harmadhegedűs lehetne. Ketten viszont kevesek ahhoz, hogy új pártot hozzanak létre, valóban elég már az ilyen kétszemélyes jobboldali formációkból. Csak reménykedni lehet, hogy ez a két politikus, akik eddig nagyon józanul politizáltak, racionális döntést hoztak, az integráció felé tolják el a jobboldalt. Mert a demokráciának talán mégsem az a lényege, hogy annyi párt legyen a parlamentben, ahány képviselő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.