Jöhet a menet

<p>Lehet ugyan arról vitatkozni, hogy érdemben mennyire fogja előrelendíteni a székelyföldi autonómia ügyét a székely menet, de a szervezők remekül dolgoztak. Óriási tömeg foglalt állást látványosan a régió autonómiája mellett. Vajon miért ne sikerülhetne Szlovákiában is komoly megmozdulást összehozni és mik a járható utak?&nbsp;</p>

Első körben érdemes megnézni, mennyire különbözik a tüntetéskultúra Szlovákiában és a környező államokban – például Magyarországon. Számottevő tömeget csak a kassai életmeneten sikerült megmozgatni az utóbbi években, szeptemberben néhány tízezren gyűltek össze az akcióra. Szlovákiai magyar viszonylatban az MKP 2009-es dunaszerdahelyi, stadionban rendezett demonstrációja jelenti a csúcsot, mintegy 15 ezres részvétellel. Egyébként a spontán vagy rosszul szervezett tüntetéseken tized–huszadannyian gyűlnek össze, mint egy átlagos magyarországi tiltakozó akción.  Csak hogy az arányokkal tisztában legyünk, míg tavaly Szegeden kétezren tiltakoztak a magyar kormány oktatási reformja ellen, háromezren jelentek meg Pozsonyban a Gorillabotrány kirobbanása után szervezett, utólag legnagyobbnak bizonyuló tömegdemonstráción. Ezek alapján komoly nehézségekbe ütközik tízezres tömegeket összeverbuválni egy tetszőleges városban egy tetszőleges ügy (hogy egy kézenfekvő és sokat ragozott példát mondjunk, az autonómia) mellett demonstrálva. Sok pénzt, időt és alapos szervezést kíván. Az már más kérdés, hogy egy hasonló befektetés meg is térül: a dunaszerdahelyi tiltakozás is képes volt pánikreakciók kiváltására a szlovák oldalon. Apropója is lenne jócskán a megmozdulásoknak, hiszen a friss társadalmi és politikai események – a kisebbségi kormánybiztos hivatala körüli bizonytalanság, az iskolaügyi fejlemények, a csúszó kisebbségi támogatások, a peredi népszavazás ignorálása, az általános rossz hangulat – okot szolgáltatnak a szervezett megnyilvánulásokra, nagyobb visszhangot kiváltó megmozdulások azonban nincsenek. Az autonómia kapcsán például komoly akadályt jelent, hogy nem léteznek tervezetek, elképzelések, valamint egy ilyen javaslat társadalmi beágyazottsága is hiányzik.  Fontos megjegyezni, hogy az utóbbi időkben tapasztalható helyi, civil megmozdulásokra nem a tömeges jelleg, hanem a szervezettség és – esetenként – az új, szokatlan ötletek felvonultatása a jellemző. A matricázás, vagy a hétvégi peredi táblacsere, a mécsesek égetése a román nagykövetségnél túlmutattak a demonstrációk hagyományos jellegén, és újszerűen hatottak. Megjegyzendő, az erdélyi tüntetés lényege éppen abban rejlik, hogy sikerült kombinálni az újszerűséget a tömeggel. A „hagyományos”, több ezres szabadtéri tüntetést váltották élőláncra – előbbire nem biztos, hogy felkapja a fejét a média, utóbbira sokkal inkább. Az erdélyiektől pontosan a hatékonyság és az újszerűség kombinációját lehet eltanulni. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?