<p>A Titanic 1912-ben süllyedt el. Nincs évfordulója, csak egy túlélő unokájának könyvét olvastam. A Szeredből származó fiatal apa hűtlen felesége tudta nélkül száll fel két kicsi fiával a gigantikus hajóra, hogy Amerikában kezdjen új életet, de elnyeli őt a jeges óceán. </p>
Jéghegyek közt
A gyerekek megmenekülnek. Az írónő nagyrészt a valóságot írja le, de a könyv fikciót is tartalmaz, hiszen a piciknek nincsenek emlékeik a katasztrófáról, csak álomszerű villanások. Ezért egy kicsit utánanéztem a tragédiának. Ki a felelős az ütközésért, pláne, hogy az arra haladó hajók figyelmeztették a kapitányt? Egyértelműen az ember. A történéseket irányítók konoksága, önteltsége, tudatlansága, tétovasága, nemtörődömsége, nyereségvágya, ignoranciája. S mindennek háttere a pökhendi hit, amit az utasok is elég hosszú ideig osztottak, hogy az ember a tökéletes ész ura, és az ő teremtménye, az a hajó, minden körülmények között győzedelmeskedik. A jéghegy másképp gondolta. Utólag a felelősök mosták kezeiket. Voltak, akik a túlélők számát állították szembe az áldozatokéval, mondván, lehetett volna még rosszabb. Kommunikációs fordulatok pro és kontra. A tény: 2200 utasból 1500 meghalt. Egy falunyi ember. Persze fordítva sem lett volna kisebb a tragédia.
A magyarországi népszavazásról is ez jutott eszembe: kommunikációs fordulatok pro és kontra. Tény, hogy a népszavazás nem érvényes, mert a 8,2 millió szavazásra jogosult kevesebb mint fele vett részt rajta. Ugyanakkor tény, hogy eredményes, mert az érvényesen szavazók több mint fele, pontosabban 98 százaléka, 3,2 millió ember egyforma választ adott. Az több, mint fél Szlovákia.
Durva általánosítás, hogy ezek az emberek mind idegenfélők, agymosottak, begubózók, akik még sosem lépték át az ország határát, bár biztosan ilyenek is vannak közöttük. S az sem igaz, hogy a nem szavazók mind a haladás bajnokai (más szavazásoknál gyakran szokás azt írni róluk, hogy közömbösek, érdektelenek, alibisták, nem élnek állampolgári jogaikkal), bár biztosan vannak köztük olyanok is. Persze elgondolkodtató, hogy 3,2 millió kimondott véleményt sokan azért tartanak semmisnek, mert kétmillióval kevesebb, mint a ki nem mondott, ennélfogva alaktalan vélemény. De hát ez a demokrácia.
Ja, és még egy. Nem igaz, amit kommunista kollégám mondogat a diákoknak, hogy a hajón a legszegényebbek közül haltak meg a legtöbben. A legtöbb áldozat a második osztály, azaz a társadalmi középosztályhoz tartozó férfiak (kisvállalkozók, tanítók stb.) közül került ki. Ennyit a baloldali propagandáról. Egyelőre a Titanicról beszélek. De a hajók jönnek, mennek. És a jéghegyek is. Legközelebb ki süllyed el?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.