Járjunk egyet

adventi koszorú

Tegnap volt advent harmadik vasárnapja, amit az öröm vasárnapjának nevezünk. Mint minden, az öröm is relatív.

Én annak örültem, hogy egy betegeskedő családtag, akit légzési nehézségekkel és pozitív Covid-teszttel szállítottak kórházba, „csak” oxigénmaszkot kap, nem lélegeztetőgépet. Amikor becsöngetett a szomszédasszony, és vidáman megkérdezte, kölcsönadnám-e neki az egyik karácsonyi receptemet, úgy éreztem, mintha egy másik valóságba csöppentem volna. Egy párhuzamos öröm-valóságba.
Az emberi lét egyik csodája, hogy a rossz dolgok közepette is képesek vagyunk örömöt gyártani. Ez szó szerint így van, mert a legújabb agykutatások bizonyítják, hogy nemcsak az agy termeli a bánatot és az örömöt, hanem a gondolatok és főleg a cselekvések is visszahatnak az agyra, és képesek új agyi struktúrák kialakítására. Ezért hasznosak a berögzült, megszokott cselekvések, például a karácsonyi rituálék – nem véletlen, hogy a mézeskalács illata, a Csendes éj dallama és a többi kedves dolog a készülődés és várakozás örömét váltja ki a kultúrkörünkbe tartozó emberek nagy részében. De legalább ennyire jó az is, hogy bármikor új szokásokat s ezzel új örömforrásokat teremthetünk magunknak.

Az őszi kis internetes Covid-felmérésemben olyan kérdés is szerepelt, hogy mi volt az a tevékenység, amely a legtöbb örömöt szerezte és a legjobban segített elviselni a válaszadónak az első hullám időszakát. A bezártságot, a különböző jellegű bizonytalanságot és félelmet, s azt, hogy sokan nem találkozhattak a szeretteikkel. Bár az eredmények nem általános érvényűek, mert egy online felméréssel nem igazán lehet biztosítani a minta reprezentativitását, annyi elmondható, hogy a válaszolók közül a legtöbben a mozgást említették. Mégpedig a legegyszerűbb, legolcsóbb, s szinte mindenki, még a sportantitalentumok számára is elérhető mozgásfajtát: a különböző gyorsaságú gyaloglást. Mert gyalogolni lehet lassan, akkor az séta, de lehet gyorsan is, s akkor az már (szinte) futás. Sokakat épp a bezártság vitt rá, hogy mozogni kezdjenek, és nem győzték dicsérni, mennyi jó hatását érzékelik az új szokásuknak. Értem, mert magam is űzöm ezt a sportot. Sok rossz dolgot segített átvészelni.

Pontosan egy éve, amikor a szomszédasszony becsöngetett, és teljesen összetörve zokogta, hogy a kamasz unokája leukémiás, neki is tanácsoltam, hogy ne üljön a négy fal között, hanem menjen a levegőre és járjon, amennyit bír. S persze buzgón imádkoztunk – ő evangélikus, én katolikus – a fiatalemberért. Jól sejtik, nem véletlen a szomszédasszony mostani öröme. A fiú meggyógyult. De hát igazából erről szól a karácsony. A reményről, a bizalomról és a tudásról, hogy az Ő tudta nélkül a hajunk szála sem görbülhet meg. Ja, és még egy: a Covidot biztosan nem az Isten küldte ránk. A rossz nem tőle származik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?