Ítélethirdetés a Mladics-perben

Szerdán hirdet ítéletet a hágai Nemzetközi Törvényszék Rat-ko Mladics egykori boszniai szerb hadseregparancsnok ügyében, akit a srebrenicai mészárlásban játszott vezető szereppel vádolnak.Az ítélethirdetés lázban tartja a Balkánt, a bosnyákok és a nemzetközi közösség szerint 1995-ben Srebrenicában n

Szerdán hirdet ítéletet a hágai Nemzetközi Törvényszék Rat-ko Mladics egykori boszniai szerb hadseregparancsnok ügyében, akit a srebrenicai mészárlásban játszott vezető szereppel vádolnak.

Az ítélethirdetés lázban tartja a Balkánt, a bosnyákok és a nemzetközi közösség szerint 1995-ben Srebrenicában népirtás történt, de a szerbek szerint nem lehet genocídiumról beszélni, bár elismerik: szörnyű bűntetteket követtek el. A szerb csapatok 1995 júliusában elfoglalták a várost, a békefenntartók szeme láttára nyolcezer boszniai muzulmán férfit és fiút hurcoltak el, akiket ezután lemészároltak. Ez a második világháború óta elkövetett legszörnyűbb mészárlás Európában.

A balkáni oknyomozó újságírói hálózat (BIRN) ellátogatott Mladics szülőfalujába, a boszniai Szerb Köztársaságban található Bozanovicibe, ahol már csak ötvenen laknak, közöttük Mladics családja. Az elhagyatott és elszegényedett település egyik utcáját a volt katonai parancsnokról nevezték el, az ott élők szerint ugyanis a 74 éves Mladics háborús hős. Rokonai szerint az egykori parancsnok nem felelős a bosnyákok haláláért, sőt még ő figyelmeztette a szomszédos bosnyák falvak lakóit, hogy veszélyessé vált a helyzet, meneküljenek el. Unokatestvére szerint ugyanúgy el fogják ítélni, ahogy a többi szerb vádlottat is, mindazonáltal ő nem állítja, hogy Mladics ártatlan. „Mindenki bűnös valamennyire, néhányan jobban, mint mások” – fogalmazott a most már kizárólag szerbek lakta faluban élő rokon.

Darko Mladics, a vádlott fia optimistábban nyilatkozott a Vecsernje Novoszti című belgrádi lapnak. Szerinte apját felmentik, és azonnal szabadon engedik. Mint mondta, az apja ellen felhozott vádakat nem bizonyították, így nem ítélhetik el.

Az 1992–1995-ös boszniai háború máig megosztja a szerbeket és a bosnyákokat. A nacionalizmus mindkét oldalon jelen van, a nemzetiségi ellentétek időről időre fellángolnak. Noha mindkét fél a megbékélést hirdeti, két éve az akkori szerb miniszterelnököt, Alekszandar Vucsicsot a tömeg megdobálta a srebrenicai mészárlás huszadik évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen. Az is feszültségekhez vezetett, hogy tavaly – a boszniai háború óta először – szerb polgármestere lett a többségében muszlimok lakta hatezer fős településnek. A bosnyákok attól tartottak, hogy egy szerb polgármester mellett nem lehet tisztességes módon megemlékezni az áldozatokról. Mladen Grujicsics azonban azt hangsúlyozta: a megemlékezést továbbra is ugyanolyan tisztelettel szervezi meg a város, mint eddig. Szerinte nem pontos a Potocariban található emléktáblán olvasható szám sem, miszerint 8372 embert gyilkoltak meg Srebrenicában, de szerinte Mladics személyesen semmilyen bűncselekményt nem követett el. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?