Indokolatlan a háború

Az egyiptomi külügyminiszter szerint az ENSZ-fegyverzetellenőrök vezetőinek Biztonsági Tanács előtt tett hétfői jelentéséből nem következik, hogy indokolt lenne egy Irak elleni háború. Közben kiderült az ellenőröknek ismét nem sikerült vallomásra bírni az iraki kutatókat.


Az egyiptomi külügyminiszter szerint az ENSZ-fegyverzetellenőrök vezetőinek Biztonsági Tanács előtt tett hétfői jelentéséből nem következik, hogy indokolt lenne egy Irak elleni háború. Közben kiderült az ellenőröknek ismét nem sikerült vallomásra bírni az iraki kutatókat.


Bár a jelentésben szó esik Irak együttműködő készségének bizonyos hiányairól, a fegyverzetellenőrök azt is megállapították, hogy az arab ország sok területen együttműködőnek bizonyult a novemberben felújult ENSZ-ellenőrzések két hónapja alatt. Minden olyan országnak, amely azt állítja magáról, hogy határozott tudomása van Irak tömegpusztító fegyvereiről, továbbítania kellene információit az ENSZ Irakban tevékenykedő fegyverzetellenőrző szakértőinek.
Az iraki kutatók továbbra sem engednek

Az ENSZ iraki fegyverzetellenőrei újabb sikertelen kísérletet tettek arra, hogy rávegyenek iraki tudósokat szem-, illetve fültanúk nélküli meghallgatásra, miközben a bagdadi kormányzat együttműködési készségét hangoztatta a probléma megoldása érdekében.

Ueki Hiro, az ENSZ Irakban tartózkodó fegyverzetellenőreinek szóvivője elmondta: az elmúlt napokban újabb két iraki tudós utasította el a fegyverzetellenőrök azon kérését, hogy iraki tisztségviselők távollétében kérdezzék ki őket az iraki fegyverkezési programokról. Eddig összesen 16 iraki tudós adott elutasító választ az ellenőröknek.

Az ENSZ-szakértők azért szeretnék ilyen módon kikérdezni az iraki tudósokat, mérnököket és az iraki fegyverkezési programok esetleges folytatásáról feltehetően ismeretekkel rendelkező más személyeket, mert azt remélik, hogy iraki szem-, illetve fültanúk nélkül beszédesebbek lennének. A 90-es években folytatott korábbi fegyverzetellenőrzés során a szakértők - ugyan szem-, illetve fültanúk jelenlétében - nagy számú iraki tudóst kérdeztek ki, s az ilyen meghallgatások nagyban segítették tevékenységüket.

Amer Rasid iraki elnöki tanácsadó bagdadi sajtóértekezletén az iraki kormányzat együttműködési készségét hangoztatta a probléma rendezése érdekében, bár nem bocsátkozott részletekbe a megoldás lehetséges módozatairól. A nyugalmazott tábornok emlékeztetett arra, hogy a Hans Blixszel, az ENSZ Felügyeleti Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottságának (UNMOVIC) vezetőjével és Mohamed el-Baradeijel, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatójával január 20-án kötött megállapodás alapján Bagdad bátorítja a tudósokat az iraki szem-, illetve fültanúk nélküli meghallgatásokra. Rasid ugyanakkor megjegyezte: maguk a tudósok viszont attól tartanak, hogy szavaikat az ellenőrök esetleg kiforgatják, és mindannyian kérték, hogy iraki tisztségviselők, esetleg valamely kollégájuk vagy barátjuk jelenlétében hallgassák meg őket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?