Szerdán Németországban újabb rekordot ért el az elektromos energia ára: 800 euró fölé emelkedett megawattóránként, többszörösére a szokásosnak. Az ok ugyanaz, mint minden hasonló esetben: az Északi-tengeren szélcsend volt.
Időjósnak kell lennie, aki olcsó energiát akar
Ha ez egy olyan napon fordul elő, amikor nem süt a nap, Németországnak áramot kell importálnia a szomszédos országokból, ami Európa-szerte megemeli az árakat. Az energiaimportot biztosító rendszerösszekötők kapacitása korlátozott, ami odahaza még nagyobb áramár-emelkedéshez vezet, mint külföldön.
Az euenergy portál adatai szerint szerdán Németországban 266 euró volt az áram átlagos ára, ennél csak néhány euróval volt alacsonyabb Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon. A hét elején még csak 100 euró volt. Csütörtökön megawattóránként csaknem 400 eurós áron adták az áramot.
Ilyen helyzetben a gáz- és széntüzelésű erőműveket teljes fordulatszámra kell kapcsolni. Németországban a gáz iránti kereslet olyan nagy volt, hogy szerdán kétéves csúcsot ért el. A helyzet várhatóan az elkövetkező pár napban sem javul sokat.
Bár a berlini kormány azzal büszkélkedhet, hogy rekordmennyiségű áramot termelnek megújuló forrásokból, ami tavaly közel 60 százalékot ért el, az eredmény nagy áringadozás, ez pedig egész Európára kihat.
A villamos energia számos ipari cég számára kulcsfontosságú költséget jelent. A túlságosan nagy kilengések korlátozzák az áremelkedés elleni védekezés lehetőségét, és növelik a felhasználás költségeit, ami Szlovákiát is negatívan érinti.
Szerdán Németországban volt a legmagasabb a villamos energia ára Európában. Ez a legnagyobb áramfogyasztó számára komoly problémát jelent, amit csak úgy tud megoldani, hogy Európa legnagyobb exportőrétől, Franciaországtól importál, ahol jóval alacsonyabbak az árak. Egyelőre. A helyzet ugyanis változhat, hiszen Franciaország nem tud egyhamar új költségvetést elfogadni. Michael Barnier kormánya éppen a költségvetésbe bukott bele.
Franciaország legnagyobb áramtermelője, az EDF állami tulajdonban van, és közvetlenül érintik az állami költségvetési problémák. Amikor két évvel ezelőtt az atomreaktorokkal volt gond, a termelés csökkenése egész Európát érintette. A helyzet megismétlődhet.
Franciaország az Európai Unió nettó villamosenergia-exportjának 60 százalékát adja. A stabil túltermelésnek köszönhetően a hazai árak átlagosan 25 százalékkal alacsonyabbak, mint Németországban, és akár 45 százalékkal alacsonyabbak, mint Olaszországban – jegyzi meg a Capital Economics.
Franciaország nélkülözhetetlen az európai energiastabilitás szempontjából, különösen az atomenergiából származó villamos energia stabil termelése miatt. A belföldi áraknak az export korlátozásával történő csökkentésére irányuló politikai törekvések, ahogyan azt Marine Le Pen többször is felvetette, jelentősen megemelhetik a villamosenergia-árakat Európa-szerte.
A nagyobb fogyasztóknak, akiknek senki sem garantálja az elektromos energia árát, figyelemmel kell kísérniük az időjárást, hogy olcsó áramot tudjanak maguknak biztosítani, és ehhez kell igazítaniuk a termelésüket. A politika azonban még az időjárásnál is nagyobb problémát jelenthet, ezért sok vállalat most árgus szemekkel figyeli a francia kormány lépéseit.
Az ilyen kiszámíthatatlanság egyáltalán nem tesz jót az európai iparnak, amelyre már így is jelentős nyomás nehezedik.
A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.