Húsz hónap börtön a vírusgazdának

Húszhavi börtönbüntetésre ítélte egy amerikai szövetségi bíróság David Smith-t, annak a Melissa nevű számítógépes vírusnak a szerzőjét, amely három évvel ezelőtt sokmillió dolláros kárt okozva világszerte megbénított számítógépes hálózatokat.

Húszhavi börtönbüntetésre ítélte egy amerikai szövetségi bíróság David Smith-t, annak a Melissa nevű számítógépes vírusnak a szerzőjét, amely három évvel ezelőtt sokmillió dolláros kárt okozva világszerte megbénított számítógépes hálózatokat.

Az AT&T vállalat egykori számítógépes programozójára a szerdán kihirdetett ítélettel 5000 dolláros bírságot is kiszabtak; korlátozták számítógép- és internethasználati jogait, és szabadulása után 3 évig még rendőrségi megfigyelés alatt marad.

Smith-t 1999 áprilisában vették őrizetbe, egy héttel azután, hogy útjára indította vírusát és néhány órával azután, hogy a hatóságok számítógépes nyomkövetéssel azonosították a feladót. A kölyökképű, most 34 éves férfi a bíróság előtt elismerte bűnösségét és "kolosszális hibának" nevezte, hogy megalkotta a vírust.

Smith öt évig terjedő szabadságvesztést is kaphatott volna, de az ügyészség rövidebb büntetést kért, mert a férfi később együttműködött a hatóságokkal más vírusfertőzések hatástalanításában. Smith ügyvédje viszont egyáltalán nem számított börtönbüntetésre, amelyet a szövetségi bíró mégis kiszabott, hogy az elrettentő például szolgáljon más vírusalkotók számára és megmutassa: az igazságszolgáltatás is tudja használni a számítástechnikát és képes nyomára bukkanni a vírusíróknak, számítógépes kalózoknak az "elektronikus ujjlenyomatok" segítségével, amelyeket azok minden esetben maguk mögött hagynak.

A Melissa - amely egy floridai sztriptíztáncosnőről kapta nevét - viszonylag ártalmatlan volt más vírusokhoz képest. Akkor fertőzte meg a számítógépeket, amikor a felhasználó megnyitotta a látszólag baráttól, munkatárstól fontos üzenetként érkezett elektronikus levélhez csatolt Word-dokumentumot. A vírus ezután a levelezőrendszerben szereplő első 50 címre továbbította magát. A személyi számítógépekben ez nem sok kárt tett, a vírus nem törölt adatokat, programrészeket, de a hatalmas mennyiségű elektronikus levél "feladásával" annál nagyobb gondokat okozott a vállalati számítógépes hálózatokban és az internetes szolgáltatóknak. A Melissa becslések szerint világszerte egymillió számítógépet fertőzhetett meg és legalább 80 millió dolláros kárt okozott.

Smith pénteken újra bíróság elé áll egy, New Yersey állam által számítógéplopás miatt indított perben, de egy előzetes megállapodás alapján nem kap majd a mostaninál súlyosabb büntetést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?