Horvátország, a 28. csillag

<p>Július elsején Horvátország belép az Európai Unióba, 28 országra emelve tagjai számát. Így azok az uniós polgárok, akik az idő tájt a horvát tengerparton pihennek, hirtelen ismét otthon találják magukat.</p>

A Horvátországot Magyarországtól elválasztó fizikai és mentális határ közel száz év után veszít relevanciájából. A szlovéniai Ljubljana és a horvát Zágráb pedig ismét egy közös, bár egyelőre kevésbé szorosan integrált államszövetségben találja magát. Az ezer szállal Európához kötődő Horvátország tehát hazatér, egy újabb lépéssel közelebb hozva az egyesült Európa álmát. A hazatérés azonban nem zökkenőmentes: bár az ország sikeresen teljesítette a csatlakozási feltételeket, gazdaságilag nincs jó állapotban. Noha a sztrádák kiépülése és a masszív turisztikai bevételek más képet láttatnak, az államadósság növekszik, a munkanélküliség aránya kifejezetten magas, a gazdaság pedig nem képes számottevő növekedésre. Elsősorban a gazdasági nehézségek okolhatók azért, hogy az országot az EU-ba bevezető szocdem kormány szénája egyre rosszabbul áll. Zoran Milanović miniszterelnököt 2012 elején még a lakosság több mint 70 százaléka támogatta, mára ez a szám gyakorlatilag megfeleződött. De nem mondható hurráoptimistának a lakosság az EU-csatlakozással kapcsolatban sem: bár 2012 januárjában, a belépésről szóló népszavazáson a szavazók pontosan kétharmada támogatta az EU-csatlakozást, a napokban 40 százalék alatti azok aránya, akik optimistán tekintenek a tagságra. Tény, hogy első blikkre az EU többet nyerhet a horvátok belépéséből, mint fordítva. Az importvámok megszűnésével az EU-s cégek termékei hirtelen kiemelkedően kompetitívvé válnak a horvát piacon, és erre az új piacra a Nyugatnak ma nagy szüksége van. Persze az is igaz, hogy a legkiválóbb horvát termékeket is könnyebb lesz ezentúl értékesíteni az EU-s piacokon. A horvát gazdaságnak bele kell simulnia az EU szabályaiba és rendszereibe: ami Közép-Európában a mezőgazdaság átszervezése volt, az a horvátok számára a halászati szabályozás lehet. Az ott használt halászhálók és -módszerek ugyanis nem felelnek meg az uniós szabványoknak, és a technikai változtatások mellett a felbukkanó külföldi konkurencia - elsősorban az olaszok - is problémát jelenthetnek. És ez csak egy példa a sok lehetséges közül.  A kellemetlenségekért cserébe a horvátok két dolgot várhatnak. Egyrészt nagyon konkrét pénzügyi segítséget a gazdasági helyzet rendezésére. Másrészt -stílusos hasonlattal - az EU nemcsak halat, hanem hálót is ígér: az EU jogrendjébe való betagozódás nemcsak eszköz, hanem cél is, stabilizációs mechanizmus az új belépők számára. Horvátország pár évvel ezelőtt még szárazföldi háborút vívott: az EU-ban ez elképzelhetetlen, mint ahogy az is, hogy visszalépjen az autoriter politikai irányítás felé. Horvátország saját akaratából arra kényszerül, hogy újra megtanulja, mit jelent európainak lenni, és hogy ez milyen kötelességekkel jár: már ha az EU saját maga hajlandó még hinni ezekben.(Kellene!)Dobro došli! Üdvözlünk benneteket újra itthon.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?