Honatya a háló szélén

Talán mégsem következik be a gyalázat, amit az jelentene, ha Szlovákia parlamentje érdemben foglalkozna a képviselők életfogytiglani járadékban részesítését célzó kezdeményezéssel. Már az is botrány, hogy a társadalom mostani helyzetében honatyai agyból ilyen ötlet kipattant.

Talán mégsem következik be a gyalázat, amit az jelentene, ha Szlovákia parlamentje érdemben foglalkozna a képviselők életfogytiglani járadékban részesítését célzó kezdeményezéssel. Már az is botrány, hogy a társadalom mostani helyzetében honatyai agyból ilyen ötlet kipattant. A hír vétele után nem azt próbáltam megállapítani, hogy Franciaországban, az USA-ban, netán Brazíliában a kiérdemesült honatyáknak jár-e kegydíj. Életszerűbb az összehasonlítás, ha olyan rendszerrel történik, amely ugyan hírhedt volt, de amelyet mégiscsak közelről ismertünk.

Az 1989-es fordulat után a kommunista pártelnökség levéltárát böngésző történészek egyike rábukkant arra a levélkötegre, amely a párt- és állami elit tagjai nyugdíjjogosultságának kiemelésére vonatkozó törvénykezdeményeket tartalmazza. A dokumentumhalmaz csak nagyon mérsékelt szenzációt keltett. Ebben az is közrejátszott, hogy - noha 40 év alatt újból és újból felbukkant ilyen elképzelés - átfogó, az egész nyugdíjrendszerbe illesztett intézkedés soha nem lett belőle. Az apparátus korosodó részének igyekezete csak igyekezet maradt; a pártvezetés tartott tőle, rossz vért szülne, ha a társadalom krémjét általános érvényű jogszabállyal részesítenék nyugdíjkedvezményben. Ami, persze, nem jelentette, hogy különböző mértékben „bélelt“ borítékkal, pénzzel járó kitüntetéssel stb. ne gondoskodtak volna az egyenlők és a még egyenlőbbek megkülönböztetéséről.

Ahhoz túlságosan sokat tudok a pártállami éra politikai és jogalkotási gyakorlatáról, hogy az apparatcsikok nyugdíja törvény általi kiemelésének meghiúsulását a rendszer önmérsékletének minősítsem. Viszont arról is eleget tudok, miként, milyen stílusban, főleg pedig milyen eredménnyel történik nálunk a törvényhozás. Sokatmondó statisztikát lehetne produkálni a hatékony, az átdolgozásra szoruló és az egészen selejtes törvények arányáról. ĺgy, vállalva a lekomcsizás kockázatát, merem állítani, hogy a realitásérzéket tekintve képviselőink jelentős része legfeljebb döntetlenre áll a pártállamiakhoz viszonyítva.

Akinek agyából kipattant ez az ötlet, az minden bizonnyal feladta a harcot. Nehezen képzelhető el a helyzetismeretnek akkora hiánya, hogy egy aktív politikus ne venné észre, Szlovákiában milyen mértékű manapság a politikusellenesség. A járadék kezdeményezése az az utolsó szalmaszál, amibe a szociális háló felé „zuhanó“ politikusok még bele próbálnak kapaszkodni. De még mindig egyenl#bbnek tekintik magukat...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?