Hol rontottuk el?

Vár utcai támadás

Szörnyű. Az ember már azt sem tudja, mit kellene éreznie a pozsonyi Tepláreň bárbeli kettős gyilkosság után. Szomorúságot? Dühöt? Félelmet? Tehetetlenséget? Kétségbeesést?

Egy fiatal férfi fegyvert ragad a kezébe, és kilövi a tárat a mit sem sejtő emberekre. Csak azért, mert egy olyan kisebbség képviselői, melyet szívéből gyűlöl. És mindez nem egy távoli országban történt, hanem itt, a sarkon, ebben a „nyugodt, galamblelkű” Szlovákiában.

Hogyan jutottunk el idáig, hol és mit rontottunk el, mikor tértünk rossz útra? Ezek nem könnyű kérdések, és nem is könnyű rájuk válaszolni. Többször elhangzott már, hogy a radikalizálódásért a politikusok és a szociális média egyaránt felelősek. És ezzel egyet lehet érteni. A politikai paletta egy része programszerűen feketíti be az LGBTQI+- közösséget, és némelyik posztoktól émelyeg a gyomrom.

De szerintem ez az egész dolog még bonyolultabb. Túl sok erőszak van körülöttünk. Elég csak megnézni a szórakoztatóipart. Ezekben a napokban is az egyik ismert streamingszolgáltató legnagyobb slágere egy sorozatgyilkos története. A számítógépes játékokról már nem is beszélek, az külön kategória. Múltkor az unokaöcsém lelkesen megmutatott egyet. Azt hiszem, GTA volt a neve – szaladgált az utcákon, autókat lopott, belelőtt mindenbe, ami az útjába került. Mondhatom, kitűnő példakép, viselkedési ideál!

Kulcsfontosságú, hogy vajon mi játszódott le annak az intelligens, 19 éves fiatalembernek a fejében, aki úgy döntött, hogy ártatlanokat fog ölni? A dolgot azzal is elintézhetnénk, hogy hát hiszen csak egy ember mondott csődöt, ez itt egy individuális probléma, de nem egészen így van. Elég csak egy röpke pillantást vetni a statisztikákra. 2018 és 2021 között a biztosítók adatai szerint harmadával emelkedett az előírt antidepresszánsok mennyisége, és még ennél is nagyobb mértékben nő a táplálkozási problémákkal küszködők száma – főleg a fiatalok körében. Az iskolai pszichológusok szerint a tanulók között nőtt az önkárosító hajlam, a nemrég történt tragikus balesetek pedig arra utalnak, hogy már-már nemzeti sportnak számít alkohol hatása alatt vezetni. Mindez nem éppen lelkileg egészséges társadalomról tanúskodik, sőt ellenkezőleg: inkább beszélhetünk közönyről, elidegenedésről, szorongásról. És innen már csak egy apró lépés a tragédia.

Éppen ezért itt az ideje feltárni az okokat, hogy ne legyen több pszichikailag labilis, könnyen manipulálható egyén.

A szerző a Plus 7 dní főszerkesztő-helyettese

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?