Az euró bevezetését ellenző tüntetők Molotov-koktélokkal dobálták meg az EU szófiai képviseletét

pénz euró

Megrongálták és Molotov-koktélokkal dobálták meg az Európai Unió hivatalos képviseletének épületét szombaton Szófiában radikális tüntetők, akik ellenzik, hogy Bulgáriában bevezessék az eurót a nemzeti valuta, a leva helyett.

Helyszíni beszámolók szerint a megmozdulást a radikális Újjászületés párt szervezte meg a bolgár nemzeti bank elé, amelyet azzal vádol, hogy meghamisította az adatokat az euró bevezetésének lehetővé tétele érdekében. A párt szerint Bulgária elveszti nemzeti szuverenitását, ha lemond nemzeti pénzneméről és bevezeti helyére az eurót.

A nagygyűlés közben a tüntetők egy része az EU-misszió épülete ellen lendült támadásba, Molotov-koktélt dobtak a bejárati ajtóra, amely ki is gyulladt. Betörték az ablakokat az első emeleten, tojásokkal dobálták és vörös festékkel fújták le az épületet. A demonstrálók EU-zászlót és uniós tisztségviselőket – köztük Christine Lagarde-t, az Európai Központi Bank elnökét – ábrázoló bábukat is elégettek.

A tüntetők összecsaptak a rendőrökkel, tíz rendfenntartó könnyebben megsebesült. A rendőrök könnygázzal oszlatták fel a megmozdulást, hat résztvevőt őrizetbe vettek.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke botrányosnak nevezte az EU-misszió épületének megrongálását. „Európában békés módon gyakoroljuk a tüntetéshez való jogot. Az erőszak és a vandalizmus soha nem megoldás” – hangsúlyozta az X-en tett bejegyzésében.

„Határozottan elítéljük az Európai Parlament és az Európai Bizottság bulgáriai épületének meggyalázását” – kommentálta a történteket a bolgár kormány a Facebookon. Hozzátette. az intézmények elleni támadások elfogadhatatlanok, különösen „ha olyan párt támogatói teszik, amelynek képviselői ott vannak az Európai Parlamentben”.

Az Újjászületés három képviselővel van jelen az EP-ben, a Szuverén Nemzetek Európája képviselőcsoportban.

A 2007 óta EU-tag Bulgária több éve készül az eurózónához való csatlakozásra, kormánya pedig a közelmúltban komoly erőfeszítéseket tett az Európai Központi Bank által támasztott követelmények teljesítésére, remélve, hogy 2026-ban bevezetheti az eurót. A bolgár radikális erők népszavazást követeltek a valutakérdésről, a parlament azonban elutasította a referendum megrendezését, az alkotmánybíróság pedig jogszerűnek ítélte meg ezt, így helyben hagyta a törvényhozás döntését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?