Hétfőn indul a teherforgalom a Mont Blanc-alagúton

Hétfő déltől megnyitják az újjáépített Mont-Blanc-alagutat a teherforgalom előtt. A francia és olasz közlekedési miniszter hét végi megállapodása szerint a két ország közúti összeköttetését biztosító legfontosabb hegyi átjárót április 8. és június 25.

Hétfő déltől megnyitják az újjáépített Mont-Blanc-alagutat a teherforgalom előtt.
A francia és olasz közlekedési miniszter hét végi megállapodása szerint a két ország közúti összeköttetését biztosító legfontosabb hegyi átjárót április 8. és június 25. között három szakaszban fokozatosan teszik hozzáférhetővé az áruszállító járművek számára.
Az április 8-tól május 12-ig csak a kisebb, legfeljebb 19 tonnás teherjárművek és autóbuszok haladhatnak át óránkénti váltásban, mindig csak egy irányban a 11,6 kilométer hosszú föld alatti folyosón. Május 13-tól a 19 tonna feletti nehézgépjárművek kapnak engedélyt az áthaladásra, kivéve a négynél több tengelyen futó nehézgépjárműveket valamint a pótkocsis teherautókat. Június 25-től pedig a környezetszennyező illetve veszélyes teherszállítmányú járművek kivételével valamennyi kategóriájú nehézgépjármű engedélyt kap az alagút használatára.
A Mont-Blanc hegycsúcs alatt átvezető járatban a 39 emberéletet követelő 1999. március 24-i tűzvész után majd három évig szünetelt a forgalom. A személygépkocsi-közlekedést március 9-én indították újra, szigorú biztonsági előírások szabályozzák az áthaladás módját. A megengedett maximális sebesség 70 km/óra, az egyes járművek között 150 méteres követési távolságot kell tartani.
A teherjármű-közlekedés beindítását többször elhalasztották, mert a francia és olasz fél nem tudott megegyezni a feltételekben. Az olaszok, akik a Mont-Blanc lezárása miatt közel 3 milliárd eurót vesztettek az előző három évben ellenzik az áruszállítás bármilyen korlátozását, a franciák - főként a küszöbön álló választások miatt - ragaszkodnak a fokozatossághoz és a környezetvédelmi szempontok érvényesítéséhez.
Az olaszok az Európai Bizottságtól kértek garanciát a nehezen kiküzdött megállapodás felügyeletére. Azt is szerették volna elérni, hogy a forgalomlassító alternatív közlekedést iktassák ki a rendszerből, mert emiatt a Mont-Blanc-alagút csak két ország közti áruforgalom 30 százalékát tudja átereszteni.
Kifogásolják, hogy az áruforgalom nagyobb része így ezentúl is a nagy kitérőt igénylő Fréjus-alagúton keresztül fog bonyolódni. Javaslatuk szerint elegendő biztonsági garanciát jelentene, ha az áthaladási sebességet 50 km/órában maximálnák. A franciák azonban szeptemberig nem kívánnak foglakozni a kérdéssel.
A 350 millió eurós költséget felemésztő helyreállítás és korszerűsítés eredményeképpen a Mont-Blanc-alagút ma Európa üzembiztonsági szempontból legkorszerűbb földalatti átjárója. A 11,6 kilométeres pálya minden méterét számítógépen figyelik az irányítóteremből, a tűz- és füstérzékelők jelezése automatikusan kapcsolja be a ventillátorokat, riasztja az állandó készenlétben álló tűzvédelmi egységeket, sorompóval állítja le a forgalmat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?