Helyi megoldások

<p>A második Fico-kormány regnálásának vége felé, még pontosabban Peter Pollák romaügyi kormánybiztos kinevezésének harmadik évfordulóján érdemes elgondolkozni azon, mik lehetnének a szlovákiai romakérdés tekintetében az állam prioritásai.</p>

Ami egyértelmű: a beharangozott nagy romaügyi reform elmaradt, az intézkedések zöme még a tervezőasztalig sem jutott el, ami pedig eljutott, nem hajtották végre teljes mértékben (vagy egyáltalán nem). Pollák ebbéli kudarcának kétféle értelmezése van: vagy eleve nem is volt terv arra, hogy a romakérdést sikerüljön az eddigiektől eltérő módon kezelni, és az egész Pollák-jelenség csak Igor Matovič szokásos kampányfogásainak egyike volt. Vagy pedig az erőfeszítés őszinte volt, csak nem kapta meg a Smer (és azon belül a témát magára vállaló Kaliňák belügyminiszter) támogatását a háttérben. Személy szerint inkább a másodikra tippelnék, de ha ez így van, érdekes, hogy ezzel kapcsolatban az Egyszerű Emberek nem mondanak semmit. Hogy Pollák nem mond le – „Nem engedték azt tennem, amit akartam, ezért felállok!” –, helyette végigüli a választási időszakot, és a kormánybiztosi pozícióból kampányol a parlamenti választásokra. Nem nehéz meglátni a lehetséges motivációt. A nagy tervek tehát nem működtek – bár helyi szinten Polláknak sikerült tennie egyes közösségekért, például iskolaépítéssel. Közben a helyi kezdeményezések, a civil szervezetek és az európai pénzeket mozgató projektek viszonylag sikeres időszakot zártak. Most már minden hónapban olvashat az ember a fősodorbeli médiában is sikeres roma vagy romákkal dolgozó polgármesterekről, helyi eredményekről, új megoldásokról. Azt gondolom, ebben van a jobb jövő ígérete. Éppen ezért a következő időszakban a romaügyi kormánybiztos és a 2016. márciusa után felálló új kormány prioritása az kell, hogy legyen, hogy megtalálja azokat a sikeres helyi kezdeményezéseket, amelyeket érdemes továbbvinni, szétteríteni, továbbgondolni. Nem kell feltalálni a spanyolviaszt – három évtizednyi elméleti munka után ma már egész pontosan látjuk, mire kell fókuszálni. Elsősorban az oktatásra, a fiatal generációk felhozására. A deszegregációra és a munkaerőpiac kinyitására. Az előítéletek elleni harcra és a közbiztonságra. A sor folytatható. Mindezen szférákban vannak ma jól működő kezdeményezések Szlovákiában. Természetesen a helyi megoldások nem általánosíthatóak teljes mértékben, nem működnek minden kontextusban. Már csak azért sem, mert Szlovákiában sokféle roma közösség él. De a tanulságok megismerendőek és alkalmazandóak. Ezzel szemben még négy évnyi, kommunikációs mázzal elfedett cselekvéshiányra biztosan nincs szükségünk.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?