Hamis remény

Putyin Kína

Hibrid háborúban, párhuzamos valóságokban élünk.

Teljesen párhuzamos valóságokban élünk. A magyarul beszélő közvélemény egy része aligha értesül arról, hogy sorozatban érik az orosz, kínai és iráni provokációk a szomszédainkat, európai szövetségeseinket, a régiónkat. Így lehet az, hogy a magyar miniszterelnök büntetlenül mondhat olyan dolgokat interjúkban, hogy az EU ideológiája veszélyesebb, mint Putyin, vagy olyasmit, hogy Magyarországnak újra kell gondolni a szerepét a NATO-ban. 

Eközben folyamatos a támadás a hibrid háborúban, amely Ukrajnától Guamig kiterjed, és minket is magában foglal Szlovákiában és Magyarországon egyaránt. A lengyel hírügynökséget meghekkelve hamis híreket tettek ki, az osztrák titkosszolgálat orosz infliltrációjáról végre részleteket is megtudhattunk; a vasúti szolgáltatókat, a csehekkel együtt, hekkelték az oroszok, hogy kevésbé érjék el az ukrán határt a nyugati adományok. A német szövetségi kormány egy kínai ipari felvásárlást akadályoz meg épp az országban, míg a ChatGPT-t üzemeltető OpenAI kínai és orosz felhasználókat tiltott le, mert dezinformációs kampányokhoz használták a szolgáltatást. Az Eiffel-toronynál feltehetőleg orosz szervezésben koporsókat helyeztek el provokációnak, míg a svéd titkosszolgálat iráni szálat ásott elő az Izrael-ellenes tüntetések kapcsán. Sorolhatnám. 

Hibrid háborúban élünk, de Budapesten mégis abban reménykednek, hogy ha az új tengelyhatalmak kedvében járnak, majd máshogy bánnak velünk. Ez fals remény. Az oroszok hogy bánnak Lukasenkával? A kínaiak hogy bánnak el az oroszokkal, minden látszat ellenére, hogyan eszik meg a közép-ázsiai egykori szovjet köztársaságokat, és húzzák le az utolsó rubelt is az orosz kereskedőkről? Nincs itt bizalom, sose volt barátság. A kiszolgáltatottság egy autoriter államokból álló új tengelyhatalmi együttműködés irányába hosszú távon felmérhetetlen kockázat, és szembemegy a nemzetbiztonság alapjaival. 

A szövetségesi rendszerben mozogni transzparensebb, a szolidaritás és megelőlegezett bizalom legalább néha megtérül, ráadásul a történelmi régiós partnereinkről van már szó, Lengyelországról és Romániáról többek közt, nem pedig absztrakt elvekről vagy Washingtonról önmagában. 

Hogy Putyin kevésbé lenne veszélyes egy aktív háborúval a szomszédos országban, kivégzett ellenzékiek sorával és évtizede tartó befolyásolási művelettel, amely a demokratikus társadalmak összes sebezhetőségét igyekszik azok bomlasztására kihasználni? Még felvetésnek is vad.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?