Gyurcsány: Valaki ébressze már föl Orbán Viktort!

Reális gazdaság- és dinamikus társadalompolitikát ígért a szocialisták megválasztott kormányfőjelöltje a Magyar Rádiónak adott első nyilatkozatában. Gyurcsány Ferenc azután jelenti be, hogy kik lesznek kormányának tagjai, és milyen lesz a kabinet szerkezete, hogy mindkét koalíciós párttal egyeztetett.


A MSZP rendkívüli kongresszusán megválasztott kormányfőjelölt sajtótájékoztatóján elmondta: konzultálni fog Medgyessy Péterrel, de ennek témájáról, idejéről és helyéről csak később nyilatkozik.Gyurcsány Ferenc hozzátette: az olyan politikát tartja baloldalinak, amely változtatni akar a kialakult struktúrákon, de nem csak pénzbeli támogatás útján.

A jelenlegi ifjúsági és sportminiszter 453 szavazatot kapott a 623-ból. Az MSZP kongresszusán a titkos szavazás előtt sorsolás szerint elsőként Gyurcsány Ferenc mondta el programbeszédét. Ebben a baloldal összefogását hangsúlyozta és kijelentette: ha megnyerné a miniszterelnök-jelölt választást, senkivel nem számolna le.

A másik jelölt, Kiss Péter határozottabb baloldali politikát ígért és a gazdaság rendbetételét szorgalmazta. A két kormányfőjelölt beszédét 6-6 támogatójuk hozzászólása követett. Gyurcsány Ferenc mellett Vitányi Iván, Toller László, Hunvald György, Botka László, Vojnik Mária és Érsek Zsolt, míg Kiss Péter mellett Szili Katalin, Jánosi György, Lendvai Ildikó, Tüttő Katalin, Szabó Imre és Kósa Ferenc korteskedett.


Nem számítottam ilyen arányú győzelemre

- Természetesen gondolkodtam, sőt egyetlen egy személyről már nyilatkoztam is – mondta el Gyurcsány Ferenc. Szavamat adtam, és meg is tartom. Kiss Pétert fel fogom kérni, hogy kormányom kancelláriaminisztere legyen. A többi gondolatomat pedig meg fogom osztani a koalíciós pártok képviselőivel, meg fogom kérdezni, hogy ők mit gondolnak, és a konzultációk után a lehető legrövidebb időn belül döntök. Döntésemről, ahogyan kell, tájékoztatni fogom önöket és a parlamentet. Reális gazdaságpolitikát folytatunk. Enyhén csökkentjük a hiányt, fenntartjuk a stabil növekedést, de egy robusztusan növekvő gazdaságban a hiány mintegy fél százalékponttal való lefaragása nemcsak, hogy nem teszi kötelezővé a megszorítást, hanem lehetőséget teremt egy dinamikus társadalompolitika alakítására. Attól tartok, hogy valaki itt megszorítani akar. Nem lehet, hogy Orbán Viktor, aki válságot kiabál, akar megszorítani? Kérdezzék már meg egyszer őt, azt gyanítom, hogy éhes disznó makkal álmodik, meg hatalommal. Valaki ébressze már föl!

- Számított ekkora arányú győzelemre?

- Arra számítottam, hogy tisztességes eredmény lesz, és reméltem, hogy ez a tisztességes eredmény nekem fog kedvezni. Nem kalkuláltam, nem számoltam, de meglepett a támogatás ilyen magas aránya.

- A kongresszus kellős közepén érkezett a hír, hogy Medgyessy Péter mégis lemondott.

- Sajnálom, hogy lemondott a miniszterelnök úr.

- Kételkedik-e abban, hogy Mádl Ferenc önt jelölné miniszterelnöknek, illetve van-e erről kétsége, hogy a szocialista párt minden tagja megfelelően támogatja önt, hiszen ez elhangzott a kongresszuson, többek között Kovács László is azt mondta, sőt Kiss Pétertől Hiller Istvánig, még az érkezéskor is, hogy mindenkinek kötelező támogatni az új miniszterelnök-jelöltet, bárki legyen.

- Mádl Ferenc köztársasági elnök urat én demokratának tartom, sőt úriembernek tartom. Továbbmegyek: legalább olyan jól tudja, mint valamennyi névtelen, nem ismert állampolgár, hogy az országnak stabilitásra van szüksége. Azt gondolom, nincs ok arra, hogy ha a parlament többségét biztosító két frakció közös levélben arról tájékoztatja, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök úr lemondása után azt kérik a köztársasági elnök úrtól, hogy bízza meg kormányalakítással Gyurcsány Ferencet, hogy miért ne tenné meg. Azt gondolom, azonos az érdek, azonos a meggyőződés, gondolom, hogy azonos végeredményre fogunk jutni.

- Úgy szólt a programja, hogy pénteken elmegy Athénba az olimpiára. Ez marad?

- Most azt gondolom, hogy szombaton elmegyek az olimpiára, pénteken parlament van. Úgy tudom, hogy van pénteken éjfélkor egy gép, hogyha azzal kimegyek, akkor szombat egész nap kint vagyok, és úgy tudom, hogy vasárnap, hajnali fél hatkor van visszafelé egy gép, azzal visszajövök.


Gyurcsány a KISZ-ben kezdte pályafutását

Az MSZP új kormányfő-jelöltje politikai pályafutását a KISZ-ben kezdte: 1984 és 88 között a szervezet pécsi bizottságának titkára, majd a KISZ utódszervezetének alelnöke volt. Gyurcsány Ferenc 1961-ben született Pápán, nős, négy gyermeke van. A pécsi Jannus Pannonius Tudományegyetemen szerzett 1984-ben tanári, majd 1990-ben közgazdász diplomát.

Az üzletemberként is sikeres politikus 10 éven át az ALTUS Befektetési és Vagyonkezelő Rt vezérigazgatója volt, 2002 óta a cég felügyelő bizottságának elnöke. 2002-ben Medgyessy Péter miniszterelnök stratégiai főtanácsadójának kérte fel, majd tavaly ifjúsági és sportminiszterré nevezte ki. Gyurcsány Ferenc 2003 óta az MSZP Országos Választmányának tagja, ezév elejétől a párt Győr-Moson-Sopron megyei elnöke.


Kovács László: Gyurcsány Ferencnek nagy a legitimitása

- Minden várakozásomat fölülmúlta a hangulatával, színvonalával és az eredményével is – jelentette ki Kovács László. Nagyon jó hangulatú, nagyon színvonalas felszólalások voltak, a két jelölt bemutatkozó beszéde - meggyőződésem szerint - nagyon jól sikerült. Fontos megjegyezni, hogy sokkal több volt bennük a hasonlóság, mint a különbözőség, de azért voltak lényeges különbségek is. Az eredmény pedig, ez a jelentős arányú győzelem azt jelzi, hogy a párt kongresszusa, mint a legfelső fóruma, nagyon nagy arányú támogatást adott a jelöltek egyikének, Gyurcsány Ferencnek, így ő nagyon nagy legitimitással lesz a szocialista párt jelöltje, majd reményeink szerint csütörtökön már a koalíció jelöltje, s így semmi akadálya nincs annak, hogy a köztársasági elnök úr mielőbb megbízást adjon Gyurcsány Ferencnek a koalíciós kormány megalakítására. Mi a magunk részéről ehhez a kongresszussal biztosítottuk a szükséges feltételeket.

- A kongresszus kellős közepén kapták önök is a hírt, hogy lemondott a miniszterelnök, Medgyessy Péter. Számított-e ez valamit, változtatott-e ez valamit?

- Nem, semmit nem változtatott, hiszen tudjuk, hogy bármilyen jogi eljárás lesz is az előttünk álló napokban, legyen az a konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal történő gyors miniszterelnök-csere, vagy pedig a lemondást követően a köztársasági elnök megbízása kormányalakításra, mindenképpen az fogja a kormányt megalakítani, akit a szocialista párt kongresszusa elfogad, ez Gyurcsány Ferenc, és akit a koalíciós partner is támogat, mert ez is szükséges. Nincs kétségem afelől, hiszen már mindkét jelöltre kinyilvánították a szabad demokraták előzetesen a támogatásukat, tehát nincs kétségem afelől, hogy igent fognak mondani, így csütörtökön tudjuk tájékoztatni egy közös levéllel - a két pártelnök - Mádl Ferenc köztársasági elnök urat a közös döntésről, és felkérjük őt, hogy bízza meg Gyurcsány Ferencet a koalíciós kormány megalakításával.

- Tehát ez maximum időhátrányt okozhat, de másba nem szólhat bele?

- Pontosan így van. Elképzelhető, hogy hosszabb lesz ez az eljárás, hiszen a másik eljárással szeptember 6-án megtörtént volna a szavazás, ezért szerettük volna, hogy az az eljárás kerüljön alkalmazásra, erre kértük a miniszterelnök urat is, Medgyessy Pétert. Ő végül is úgy döntött, hogy beadta a lemondását. Éppen szavazás közben volt a kongresszus, de ez semmiféle módosulást nem jelentett sem az eredményben, sem a hangulatban.


Medgyessy: A politikai vitáktól az emberek felé kell fordulni

Medgyessy Péter a kongresszus résztvevőihez írt levelében kifejtette: úgy érzi, hogy jelenlétével befolyásolná a döntést, ezért nem jelent meg a miniszterelnök-jelölt személyéről szóló szavazáson.

A távozó kormányfő levelében arra kérte a résztvevőket, hogy a belső politikai vitáktól végre forduljanak az emberek felé, mert a szocialistáktól az ország az emberek problémáinak megoldását várja. Medgyessy Péter hozzáteszi: azt kívánja, hogy a szocialisták kössenek jó és hiteles szövetséget, és ne hagyják cserben azt, akivel szövetségre léptek.


Az SZDSZ tudomásul veszi a döntést, az ellenzék gyors kormányalakítást vár

A szabad demokraták tudomásul veszik a szocialisták döntését és gratulálnak Gyurcsány Ferencnek - jelentette ki Kuncze Gábor. A pártelnök hozzátette: az SZDSZ-frakció egységesen fog szavazni Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt mellett a parlamentben. Arra a kérdésre, teremthet-e feszültséget a koalíción belül az a tény, hogy az MSZP több vezetője Kiss Péter jelölését támogatta, Kuncze Gábor elmondta: most az a feladat, hogy a megválasztott jelölt mögött a koalíció felsorakozzon.

Az MDF elnöke bízik benne, hogy Mádl Ferenc államfő minél hamarabb felkéri kormányalakításra az MSZP által miniszterelnöknek jelölt Gyurcsány Ferencet. Dávid Ibolya szerint a köztársasági elnöknek erre akár már a pénteki rendkívüli parlamenti ülésen lehetősége nyílik. A demokrata fórum rendkívül fontosnak tartja, hogy az országnak működő kormánya legyen - mondta Dávid Ibolya.

A Fidesz sajnálatosnak tartja, hogy a szocialisták belügyként kezelték és zártkörű kongresszuson választották ki kormányfőjelöltjüket. Révész Máriusz pártszóvivő úgy véli: Gyurcsány Ferencnek a kormány tagjaként része van abban, hogy az ország ebbe a helyzetbe került. A politikus zűrzavarként értékelte az eseményeket.

Hozzátette: a Fidesz reggel rendkívüli elnökségi ülésen foglalkozik a történtekkel.

Az RMDSZ elnöke úgy véli: az új magyar kormány és a romániai magyarság legnagyobb pártjának kapcsolatait a folyamatosság jellemzi majd. Markó Béla a Magyar Rádió tudósítójának elmondta: a határon túli magyar közösség elsődleges érdeke, hogy mielőbb megalakuljon Magyaroszág új kormánya. Szerinte a miniszterelnök-jelölt, Gyurcsány Ferenc olyan fiatal és dinamikus politikus, aki ismeri a határon túli magyarság helyzetét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?