Gyomron vágott unió

<p>Egyszer egy bokszoló ecsetelte: az állcsúcsra kapott egyenestől kiterülni távolról sem annyira fájdalmas, mint a gyomorszájra kapott ütéstől padlót fogni, hiszen a szenvedő alany percekig nem tud rendesen levegőt sem venni, s a hosszúnak tűnő sötétség után az első fájdalmas hörgésnek is örülni kell, mert az az élet jele. Ilyen hörgéssel érkeznek az európai vezetők a G20-ak ma kezdődő cannes-i csúcstalálkozójára: még mindig nem tértek magukhoz hétfő óta, amikor Athénban bejelentették, hogy – feltehetően már decemberben – népszavazást tartanak a múlt heti EU-csúcson elfogadott megállapodásról, amely a görög adósság egy részének leírását, valamint az új hitelprogram részleteit tartalmazza.</p>

Ezek a részletek további, az unió által szigorúan ellenőrzött megszorításokat jelentenek, leegyszerűsítve: életszínvonal-csökkenést. A legújabb felmérések szerint a görögök számára kidolgozott mentőcsomagot a görögök több mint hatvan százaléka ellenzi, úgyhogy a referendum kimenetele aligha kétséges.

Olyan abszurd ez, mintha most a földrengés sújtotta török területek lakosságát megnépszavaztatnák arról, akarják-e a segélyeket, s ők nemet mondanának rá. Az csak az érem egyik oldala, hogy a görögök elvesztik azt a maradék szimpátiát is, ami eddig Európában esetleg még volt irántuk, hiszen az eddig sem tetszett senkinek, hogy a görög szakszervezetek úgy akarnák megőrizni kiváltságos szociális hálójukat, hogy a többiek dolgozzanak rájuk.

Az érem másik oldala az, hogy az athéni kormány döntése kérdésessé teszi mindazt, amiben a múlt szerdai euróövezeti válságcsúcson megegyeztek, beleértve a mentőalap (EFSF) részleteiben még ki sem dolgozott kiterjesztésének szándékát is. A francia Le Monde kedden azt írta, félelmetes forgatókönyv kezd kirajzolódni: a problémáit megoldani képtelen Európa „gyámság alá” kerülhet a G20-as csúcstalálkozón. A Brüsszelben kimunkált terv összeomolhat, „hogyan is lehetne elképzelni, hogy a külföldi bankok elengedik a hitelek felét, ha a görögök közben népszavazáson az államcsődről döntenek?” – fogalmazott a lap.

Más szakértők azt hangsúlyozzák, a görög államcsőd az egész eurózónára nézve katasztrofális következményekkel jár. Jeórjiosz Papandreu ráadásul övön alul is ütött, hiszen Brüsszelben még boldogan rábólintott a reformokra és megszorító intézkedésekre, a népszavazás lehetőségét nem is említette. Akkor még úgy volt, hogy a második görög mentőcsomagot (a 130 milliárd eurósat) az év végéig véglegesítik, s kérdés, ezek után lesz-e erre hajlandóság akár Berlinben, akár Párizsban, a többiekről nem is beszélve. A Commerzbank elemzői szerint valós a kockázata annak, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a többi euróövezeti ország beszünteti a Görögországnak szánt további folyósításokat. Ez esetben már decemberben sem lenne miből fizetni a nyugdíjakat, összeomlana a görög pénzügyi rendszer, a bankokat valószínűleg államosítanák, korlátozni kellene a bankbetétekről kivehető pénz mennyiségét és így tovább.

Csak az biztos, hogy Európában egyre nagyobb a káosz és a válság. Nem nehéz megjósolni: hamarosan újabb uniós csúcs mellett döntenek. De azon már nem szikével, hanem karddal kellene operálni: kizárni a görögöket, s azt megvizsgálni, hogy egy ilyen drasztikus lépés után megmenthető-e az eurózóna. A görögök amúgy is csalással kerültek be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?