Gazdasági növekedés most – és ami várható

<p>A nemzeti össztermék idei várható alakulását illetően egyre alacsonyabb értékeket hallunk. A legfrissebb prognózisok alapján a GDP legfeljebb 1,2% lesz. Könnyen előfordulhat, hogy ez a szám a tavasz beköszöntéig még tovább csökken.</p>

A közgazdasági tankönyvek azt mondják, hogy a munkaerőpiacra érdemben csak a 3%-ot meghaladó bővülés hat, kisebb növekedés idején a vállalatok a munkaerő-keresletüket belső hatékonyságnövelő intézkedésekkel is meg tudják oldani. A munkapiaci adatokat nézve úgy tűnik, van igazság ebben az elméleti tételben, hiszen az enyhe gazdasági növekedés ellenére az állástalanok száma éppen most jut kilencéves csúcsra. Ez a bűvös 3% így szinte tiszteletbeli maastrichti kritériummá vált, és az ezt el nem érő értékeket szokás kevesellni, „vánszorgásnak” tekinteni.

A válság elhúzódásával mind többen érzik úgy, hogy mérföldkőhöz értünk, hogy a gazdaság irányítása terén teljesen más utakat kell keresni. A radikálisabbak egyenesen világnézeti változást emlegetnek, sok rövid emlékezetű nyugati entellektüel ismét a kommunista eszmékben keresi a megváltást. Persze tudjuk, a világ nem tökéletes, és főképp a szociológia tudománnyá válása után egyre nagyobb figyelem irányul az emberiség fejlődésének lehetséges irányaira, többek között arra, hogy van-e benne ciklikusság avagy nincs. Például sokat emlegetik az 1928–33-as depressziót nagy gazdasági válságként, holott a megnevezést sokáig az 1873-tól a megközelítőleg 1890-ig tartó időszak foglalta le. Aztán jött egy még kiterjedtebb és súlyosabb következményeket hozó viszszaesés, melyre jobban illett a megnevezés. A magas, 5%-ot meghaladó gazdasági növekedés valójában csak a második világháború utáni újjáépítés korszakára volt jellemző, de még akkor is legfeljebb az NSZK-ra. A ’70-es, ’80-as években aztán Japán, majd a délkelet-ázsiai országok vitték a prímet. Egy évtizede Kína produkál akár 10%-os bővülést. Ma viszont az unió már csak „vánszorog”, Japán húsz éve van recesszióban, Kína sem lesz örök időkre a világgazdaság motorja. De önmagában a vágtázás sem garancia, hiszen a ’80-as években Görögország is elérte a 8%-ot. Korábban mi is türelmesebbek voltunk: vidékünk gazdasági aranykorszakában a dualizmus kori Magyarország 1,7–1,8% növekedéssel zárkózott föl Európához. Meg kell hát barátkoznunk azzal, hogy a 2–3% is értékes növekedést jelent.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?