<p>A kérdés; v vagy w arra vonatkozik, hogy a szakemberek szerint miként alakul a gazdasági növekedés a világban, jön-e egy újabb recesszió vagy nem? A két betű alakja alapján próbálják szemléltetni a közeljövő növekedési görbéjének irányát.</p>
Gazdasági ábécé: v vagy w?
Három évvel ezelőtt ezekben a hetekben kezdtek szállingózni a hírek, melyek szerint néhány nagy, egyesült államokbeli pénzintézet komoly bajba került. Akkor még sokan nem gondolták, hogy ez világméretű depressziót indít el. Az első évfordulón a probléma nagysága miatt az eseményeket az 1928–1933-as nagy válsághoz kezdték hasonlítani. Ma pedig már ott tartunk, hogy nemcsak egy Lehman Brothers süllyedhet el az árban, hanem ez akár egész nemzetgazdaságokat is fenyegethet. Az elmúlt három év alatt annyit fordult a világ, hogy a nyugati értelmiségiek egy része a piacgazdaságban magában is csalódott, és újra Marxot kezdett el olvasni.
Mind az Európai Unió, mind az Egyesült Államok nehéz helyzetben van. Habár ez sok mindenkit meglepett, az események ilyetén való alakulása valójában kódolva volt.
Mindig is tudtuk, hogy a mediterrán eurózónatagok a legsérülékenyebbek, és hogy az USA adósságának növekedése idén nyáron éri el a törvényben meghatározott plafont. Ami ennél izgalmasabb, hogy az eddig valójában gyengének és fejlődőnek tartott Kína vagy Brazília mennyire erős. A válság segített ezeket a tényeket a felszínre hozni.
Két évtizeddel ezelőtt Francis Fukuyama azt írta, hogy a szocializmus bukása után ideális korszakba értünk, és eljött a történelem vége. Tévedett. Nem abban, hogy a liberális demokrácia a legjobb társadalmi rendszer, hanem hogy az emberiséget nem éri további komoly megrázkódtatás.
Tíz évvel ezelőtt például a terrorizmusban nyílt új időszak. Ma viszont már látjuk, hogy az ikertornyok és a Pentagon elleni támadás csak egyedi esetek voltak, a terrorizmus nem eszkalálódott. Azt nem lehet megmondani, mikor ér véget a válság, de azt igen, hogy megoldani leginkább demokratikus keretek között lehet.
Előfordulhatnak leminősítések, államcsődök, utcai felfordulások, de a mostani válság nem hasonlítható a nyolcvan évvel ezelőttihez, napjainkban nincs tömeges éhezés és nyomor. Az élet mindig is v betűkből állt.
A lényeg valójában az, hogy a másik szár az elsőnél magasabb legyen. Aki a mostani eseményekben csupán a káoszt látja, inkább ne figyeljen a hírekre, és megőrizheti nyugalmát. Habár az események felgyorsultak, és nőtt a bizonytalanság, a világvége még nem érkezett el.
Horbulák Zsolt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.