Franciaország az év elejétől tovább könnyítette az új tagországok állampolgárainak munkavállalását, így az eddigi 61 szakma helyett 150-nél a munkaerő-piaci helyzet vizsgálata nélkül adják ki a munkavállalási engedélyt.
Franciaország bár megköveteli a munkavállalási engedélyt, de azt 2006.
Franciaország könnyítette a munkavállalást
Franciaország bár megköveteli a munkavállalási engedélyt, de azt 2006. május 1-jétől 61 szakmában könnyített eljárással adta ki, most pedig tovább könnyítette az új tagállamokból érkezők munkavállalását. A diákok és kutatók bizonyos feltételekkel eddig is szabadon vállalhattak munkát ebben az országban. Külön egyezmény alapján gyakornokok is dolgozhatnak Franciaországban egyéves időtartamban a szakmai, nyelvi továbbképzés érdekében.
Engedélyt követel Belgium is, de 2006. május 1-jétől a hiányszakmáknál ugyancsak a munkaerő-piaci helyzet vizsgálata nélkül adják ki a munkavállalási engedélyt.
Dánia csak akkor adja ki a munkavállalási engedélyt, ha a dolgozót teljes munkaidőben foglalkoztatják, az általános bér- és munkafeltételekkel, az adott helyen érvényes kollektív szerződés szerint.
Ausztriában is munkavállalási engedély szükséges, de 50 szakma esetében könnyítéssel, azaz a munkaerő-piaci helyzet vizsgálata nélkül adják ki az engedélyeket. Fennmaradt a csatlakozás előtti könnyített munkavállalás a meghatározott létszámú gyakornok, illetve határ menti ingázó esetében is.
Németország ugyancsak munkavállalási engedélyt követel, azonban a múlt év novemberétől egysze?rűsített eljárással adják ki a munkavállalási engedélyt a gépészmérnököknek, villamosmérnököknek, közlekedési mérnököknek, s nemcsak a 2004-ben csatlakozó országok, hanem Románia és Bulgária állampolgárainak is. Ebben az országban is kihasználhatók a már a csatlakozás előtt rendelkezésre álló, keretszámokhoz kötött vendégmunkás és idénymunka-vállalási lehetőségek.
A régi tagállamok közül tehát ebben az ötben csak a munkavállalási engedély kiadását követően lehet munkát vállalni, tíz régi tagállamban viszont nincs szükség erre, ott már érvényesül ez a szabadságjog.
Legutóbb, a múlt év novemberében Luxemburg csatlakozott a szabadságjogot nyújtó régi tagállamokhoz. A múlt év májusától Hollandia adta a jogot. Finnország, Görögország, Portugália és Spanyolország kétéves korlátozás után 2006. május 1-jével tette szabaddá a munkavállalást. Olaszország 2006. júliusától.
Svédország, Írország és az Egyesült Királyság már 2004. május elseje óta szabad munkavállalásra ad lehetőséget.
A 2004. évi bővítés után a régi tagállamoknak módjuk volt arra, hogy átmenetileg ne szavatolják a közösségi alapjogok egyikét, a szabad munkavállalást. Erre hétéves átmeneti időszakuk volt kettő plusz három plusz kettő éves felosztásban. Az egyes részidőszakok elteltével egyre alaposabb indoklással lehet csak fenntartani a korlátozást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.