Franciaország kiadja a terroristát

Egy párizsi bíróság döntése értelmében Franciaország eleget tesz az olasz kérelemnek, és kiadja Rómának a négyszeres gyilkosságért hazájában életfogytiglani börtönre ítélt Cesare Battistit.

Egy párizsi bíróság döntése értelmében Franciaország eleget tesz az olasz kérelemnek, és kiadja Rómának a négyszeres gyilkosságért hazájában életfogytiglani börtönre ítélt Cesare Battistit. A bírói határozatot neves írók, színészek, zenészek zajos tiltakozással fogadták a párizsi igazságügyi palota előtt.

Battistit távollétében ítélték el hazájában azzal a váddal, hogy a hetvenes-nyolcvanas években szélsőbaloldali csoportok politikai indíttatású merényleteiben vett részt. Egyebek között egy rendőr és egy fegyőr megölését írják a számlájára. A terrorista – több tucat társával együtt – azután telepedett le Franciaországban, hogy az egykori francia elnök, Francois Mitterrand menedékjogot ígért az olasz szélsőbaloldali fiataloknak, ha felhagynak a terrorizmussal, és az illegalitás körülményei helyett a franciaországi politikamentes száműzetést választják.

Battisti élt a felkínált lehetőséggel – olyannyira, hogy új hazájában ismert író lett belőle. Legnagyobb írói sikereit detektívregényeivel érte el.

A kiadatást Róma már 1990-ben kérte, de Párizs ezt elutasította. Ez után született az életfogytiglani verdikt. A bíróság mostani kiadatási döntésében arra hivatkozott, hogy a hatalmi ágak szétválasztásából adódóan az igazságszolgáltatást nem köti az államfői szó.

Leginkább ezt a jogfelfogást vitatják most Párizsban, mégpedig főleg művészi körökben és a politikai baloldalon. Sokak szerint valójában Franciaország szavahihetősége forog kockán. A szocialisták elsősorban nem azért tartják helytelennek Battisti kiadatását, mert szolidárisak volnának a szélsőbaloldallal. Elvi kérdésről van szó: 1985-ben a francia államfő bántatlanságot ígért a fegyverüket letevő olasz szélsőségeseknek, ezt azóta egyetlen francia állam- és kormányfő sem vonta kétségbe – beleértve Jacques Chiracot is, akinek előbb miniszterelnökként, majd elnökként régen alkalma lett volna rá, hogy Mitterranddal esetleg ellentétes véleményét kifejtse. Ezt soha nem tette meg – mutat rá a francia ellenzék.

A közvélemény valóban várakozással figyeli, tesz-e valamilyen lépést az amnesztia kiadására egyedül jogosult Chirac, avagy hagyja a Battisti-ügyet a maga medrében haladni. Battisti mindenesetre megfellebbezte a bírósági döntést. A végleges ítéletig azonban rendőri felügyelet alá helyezték az író-terroristát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?