Formatervezett alma

Tizenkét évvel a rendszerváltást követően már nem az a kérdések kérdése, jó irányba haladt-e a mezőgazdaság átalakítása, hanem az, hogy az ágazat képes lesz-e megfelelni az uniós kihívásoknak. A szakemberek egy része derűlátó e tekintetben.

Tizenkét évvel a rendszerváltást követően már nem az a kérdések kérdése, jó irányba haladt-e a mezőgazdaság átalakítása, hanem az, hogy az ágazat képes lesz-e megfelelni az uniós kihívásoknak. A szakemberek egy része derűlátó e tekintetben. Pedig mezőgazdaságunkról az utóbbi években sok minden elmondható, de hogy fejlődött volna, az aligha. A gépek nagyobb hányada elavult vagy elhasználódott, a növénytermesztés a tíz évvel ezelőttinek a felére, az állattenyésztés a 33 százalékára esett vissza.

Az adatok már évek óta szinte változatlanok, így nem csoda, hogy az ágazat fejlődése az unió mezőgazdasági biztosa szerint sem felel meg elképzeléseiknek. De a mi elképzeléseinknek se. EU-taggá válva nem lennénk versenyképesek. A csatlakozási tárgyalások az e fejezetben foglalt elvárásokat is érintik. Előbb-utóbb elérkeznek abba a szakaszba, amelyben már arról lesz szó: milyen termelési kvóták lesznek érvényesek Szlovákia mezőgazdaságára, illetve, mennyi pénzt kaphat az ágazat.

Azonban addig is, míg az illetékesek dűlőre jutnak a legfontosabb kérdésekben, mezőgazdaságunknak bizonyítania kellene fejlődőképességét, azt, hogy igenis tud minőségben legalább olyan, árban pedig ha lehet, még az uniós termékeknél is olcsóbb tejterméket, húsipari árut, gyümölcsöt, zöldséget stb.

kínálni.

Néhány adat a sok közül: 1994-ben még 77 ezer tonna zöldséget exportáltunk és 41 ezer tonnát hoztunk be, tavaly pedig 47 ezer tonnát vittünk ki és 85 ezer tonnányit importáltunk. E tények egyelőre azoknak az érvelőknek a malmára hajtják a vizet, akik azt állítják: jobban jár az ország, ha nem támogatja a mezőgazdaságot, hiszen a nyugati országokból származó zöldség, gyümölcs, tejtermék stb. még olcsóbb is. Feldolgozottsági fokáról, csomagolásáról nem is szólva. Nincs háziasszony, aki a szinte formatervezett, tisztára mosott, adagolt külföldi sárgarépa helyett az ömlesztett, nemegyszer sárral „dúsított” hazai sárgarépából választ, ha már választhat.

De mit szól mindehhez az értékesítésben érdekelt termelő?

A mezőgazdasági tárca részére az állami költségvetésből is többet igénylő politikusoknak, szakembereknek kéznél van az érv:

a Nyugat jelentős anyagi támogatásban részesíti mezőgazdasági exportját, ezért képes olcsóbb áruval ellátni térségünket is. Ez igaz. Sajnos az is igaz, hogy a Nyugat alaposan megnézi, pénzét jó célra használta-e fel a termelő, hogy a minőségi szabványnak megfelelő-e áruja. Termelni tud a csallóközi, a mátyusföldi és a bodrogközi földműves. Ezt senki sem tagadja. De tagadhatatlan, hogy a „csomagolással” baj van.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?