Ahogy visszatértek a turisták a Covid-járvány után, úgy születnek az ötletek, hogyan lehet egyrészt még többet csábítani egy-egy országba, másrészt pedig az is szempont lett, miként tudnak még több pénzt legombolni a turistákról. Például kiemelt események szervezésével, mint ahogy Szingapúr is tervezi, vagy a marihuána legalizálásával, miként azt Thaiföld tette. Eddig beválni látszik az ötlet, visszatértek a turisták a régióba. Hol van már a vita a túlturizmusról?
Fizess, (koncert)turista!
És akkor most jöjjön egy kis helyszíni helyzetjelentés. Lehet-e még drágább egy olyan város, mint Szingapúr, ahol e cikk is íródik? Már most is csillagászati áraival döbbenti meg a turistát, aki ugyan tisztában van vele, hogy nem olcsó a világ negyedik legkisebb országa, de az árcédulák láttán ő is meglepődik. Pedig bizony lehet, és lesz is még drágább Szingapúr – újabban már akkor is, ha koncertet ad a helyszínen egy olyan világsztár, mint Taylor Swift vagy a Coldplay.
Szingapúr ugyanis felfedezte, hogy érdemes egy újabb profillal bővíteni a kínálatot – és ráhajtani a koncertturizmusra. Szingapúr brutális áraival megdöbbenti a turistákat: a régiós államokhoz képest sokszorosába kerül szinte minden, ami étel, ital és szolgáltatás – vagyis amit egy turista igénybe vesz. Egy korsó sör 12–15 euróba kerül egy helyi pubban, a szállás – ha jobb minőségű, négycsillagos hotelben szállnánk meg – legalább 200–250 euró éjszakánként, a belépők a népszerű látványosságokhoz 20–50 euró között mozognak, egy presszókávéért pedig akár 5–7 eurót is elkérnek bizonyos helyeken. Mindez a régióban a töredékébe kerül, a szomszédos Malajziában vagy akár Thaiföldön nem is kell nézni az árcédulákat, mert minden lényegesen olcsóbb, mint idehaza. Bezzeg Szingapúrban minden drága!
És mindezt lehet még tetézni! Jelentős események, például koncertek szervezésével. Szingapúr erre az útra lépett, előbb a Coldplay hozott hatalmas (kassza)sikert, majd a napokban Taylor Swift adott több koncertet. A jegyeket azonnal elkapkodták, egy nap alatt 200 ezer belépő fogyott, ami világrekordnak számít. És ez még nem minden. Az eredményekből már látszik, hogy a koncertre érkező turista hajlandó többet költeni, mint egy átlagos utazó, a szállásnál is elfogadja az emelt tarifákat, és egy olyan szegmenst csábítanak ezzel a városba, amely lehet, a világsztárok nélkül nem utazott volna oda. A trendet már látják a szállodák is, amint bejelentenek egy újabb koncertet – sorra telítődik a naptár, Taylor Swift például augusztusban is visszatér egy többnapos koncertsorozattal – azonnal megemelik az árat, és így is telt házas az összes szoba, akár háromszorosába is kerülhet egy éjszaka. Így a korábbi 200–250 euró helyett akár 700 eurót is fizethet, aki a nagy napon érkezik Szingapúrba. Ha van még szabad szoba… Hiszen most már tudják, a világsztárok rajongói hajlandóak többet is költeni, ha személyesen is átélhetik kedvencük egy élő koncertjének semmihez sem fogható hangulatát.
Egyre több ország tervezi, hogy a jövőben már nemcsak az érkező utasok számára, hanem sokkal inkább a jól fizető, általuk minőségi turistáknak nevezett csoportra fog koncentrálni. Azokra, akik nem a gyorséttermekben, hanem a luxuskategóriában (vagy ott is) étkeznek, akik a négy-öt csillagos hotelekben szállnak meg, és akik nem nézik az árcédulákat. És ezt tetézik a kiemelten drága időszakokkal, eseményekkel, koncertekkel… Mint például itt. Szeretettel Szingapúrból…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.