RADIO.HU
Továbbra is titkolózik a rendőrség a Kasza József házánál két hete történt robbantás nyomozásának állásáról. A fejleményekről a sajtót nem tájékoztatta a rendőrség, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szabadkai tagjait viszont az eset után megkeresték.
FIGYELŐ
Továbbra is titkolózik a rendőrség a Kasza József házánál két hete történt robbantás nyomozásának állásáról. A fejleményekről a sajtót nem tájékoztatta a rendőrség, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szabadkai tagjait viszont az eset után megkeresték. A belgrádi Vecsernje Novoszti című napilap nem hivatalos információi szerint a robbanószerkezet nem kézigránát volt, szerintük egy petárdához hasonló riasztószer robbant a ház előtt, amit a helyszínen talált nyomok bizonyítanak. A rendőrség nem reagált erre a felvetésre. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom közleményben tudatta, hogy szabadkai tagjaikat közvetlenül az eset után megkereste a rendőrség, a vallatás egyetlen témája a Kasza József háza előtti robbantás volt. Arról kérdezték őket, hol voltak és mit csináltak a robbantás idején. Ezekről a fejleményekről a rendőrség nem értesítette a sajtót. Kasza politikai vetélytársa azt állítja, a támadás precízen kidolgozott forgatókönyv szerint zajlott. Mirko Bajics tartományi képviselő szerint a robbantás elterelő hadművelet volt, mivel ezekben a napokban kezdődnek meg azok a bírósági eljárások, amelyek során Kasza Józsefet is kihallgatják korrupciós vádak ügyében. A bombatámadás annyira megrengette a szerbiai államvezetést, hogy kérdéses: melyik ügyész vagy bíró meri kiadni a kihallgatási parancsot a gyanúsított ellen – mondta a tartományi és önkormányzati képviselő.
EL MUNDO
A tűzszünet meghirdetése céljával közvetett tárgyalásokat kezdett a spanyol kormány, valamint a Baszk Haza és Szabadság (ETA) szeparatista szervezet. A tűzszünet bejelentésére a következő három hónapban sor kerül – írta a lap a spanyol hírszerzéshez közel álló forrásokat idézve. A múlt hónapban folytatott tárgyalásokon a madridi kormány közölte, kész megoldást találni a börtönben lévő 800 ETA-tag sorsára, ha azok készek felhagyni az erőszakkal. Májusban José Rodríguez Zapatero kormánya tárgyalásokat javasolt az ETA-nak, ha a szervezet hajlandó lemondani az erőszakról, ám a csoport folytatta a robbantásos merényleteit, igaz kisebb méretekben. A függetlenségért indított baszk gerillamozgalom a hatvanas évek végén kezdődött, s jelenleg Európa legaktívabb ilyen mozgalma. Merényleteiben és az ellene folytatott harcban 1968 óta mintegy 850 ember vesztette életét, de az utóbbi két évben már nem voltak gyilkos támadásai. A spanyol hatóságok feltételezik, hogy a szervezet komolyan meggyengült azután, hogy az elmúlt években számos tagját és vezetőjét elfogták Spanyolországban és Franciaországban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.