Hétköznap estére sebtében összehívott pártkongresszus, alapszabály-módosítással. Mi ez? A tizenhárom tagú Matovič-párt közgyűlése, netán a kétszáz tagú SaS rendezvénye? Nem, a legnagyobb szlovák kormánypárt kongresszusa.
Fico és Tsai Zrt.
Idézzük csak fel, egyebek mellett miért tartja inkompetensnek a Smer – és a másik két kormánypárt – az ellenzéket. Mert az ellenzéki pártok egy részének alig van tagsága, kiépített regionális struktúrák nélkül politizálnak, egy szűk vezetőség irányítja őket. Hogyan épül fel normális esetben egy párt? Vannak helyi szervezetei, járási és kerületi szervei, sok ezer tagja. Két-három évente tart egy egész napos közgyűlést, jellemzően szombaton, előtte pedig összeülnek a járási struktúrák.
Mi igaz ebből a Smerre? A szerkezet létezik, ám a döntéshozás és a visszacsatolás szimbolikus jellegű. Hogyan lehet munkanapra, estére kongresszust összehívni, amelyet pár nappal korábban hirdet meg a vezetőség? Persze gyorsan tegyük hozzá, a korábbi Smer-közgyűlések is csak tartalom nélküli ceremóniák voltak, de akkor legalább a látszatra adtak. A kétszáz tagú SaS bármelyik kongresszusa több izgalmat tartogatott, mint a Smer eddigi kéttucatnyi közgyűlése.
Robert Fico célja az volt, hogy gyorsan megmutassa, házon belül továbbra is ő az úr, legitimációt szerezzen hőbörgéseinek, és áramvonalasítsa, az új helyzethez szabja az elnökséget (más a pártelnök és más a kormányfő).
Számára ez a kongresszus ugyanolyan rutinművelet volt, mint bármely korábbi, ám közben sokkal többet elárult a Smerről, mint amennyit akart volna. A kulisszák tömegpárti jellegre utalnak, ám a valóságban egy részvénytársaságra hasonlít. Tévedés ne essék, az SaS és főleg Matovičék is távol állnak attól, hogy standard felépítésű pártként lehessen rájuk tekinteni, ám ők legalább nem játsszák ezt el. Szűk csoport által irányított politikai tömörülések. S persze igazságtalanok lennénk a Smerrel, ha ezért csak őket kritizálnánk: az SNS és a Híd ugyanez, csak kisebb kiadásban. Centralizált, egy-egy erőskezű vezető által dominált, szűk elit irányította pártok, ahol a kongresszusi díszlet ellenére a kezdeményezés és az akarat fentről lefelé, nem pedig alulról felfelé fut végig.
Az új kabinet megalakulásakor dilemmaként merült fel, hogy mekkora lesz Peter Pellegrini mozgástere – legalább részlegesen önállósulni tud-e, erősebb pozíciót szerezhet-e pártján belül? Tibor Gašpar rendőrfőkapitány távozásának lemenedzselését követően úgy tűnhetett, bizonyos kérdésekben az új miniszterelnök megpróbál ellenállni, ám a Smer közgyűlése megmutatta neki a lehetőségeit. Egy hagyományos pártban, amelyben a tagok és az ő akaratukat közvetítő küldöttek el szokták mozdítani a szervezet számára teherré váló bukott vezetőt, lehetne esélye Pellegrininek, ám ő nem egy párt alelnöke, hanem egy részvénytársaság kirakati arca. Egy részvénytársaságé, amelynek fő célja már nem is a lopás, hanem a korábban szerzett zsákmány megtartása és legalizálása, a büntetlenség fenntartása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.