<p>Még sok mindent tehetnek a politikusok a hátralévő szűk két hétben, de a legnagyobb hatással talán mégsem ők lehetnek a március ötödikei választások eredményére, hanem éppen a last minute közvélemény-kutatások hiánya. </p>
Félsötétben
Robert Ficóék két éve úgy változtatták meg a választási törvény bizonyos paragrafusait, hogy nemcsak a választás előtti 48 órás kampánycsendet vezették be ismét, hanem az utolsó két hétre letiltották a közvélemény-kutatások nyilvánosságra hozását. Amióta az online világ szerves része lett modern társadalmunknak, gyakorlatilag csak az az információ számít, ami friss, és a frissességet már legfeljebb percekben mérik. A tegnapi információ már régi, ami meg egy hete jelent meg, arra szinte senki sem emlékszik. Bár az ideális világban a választók kizárólag a pártprogramok alapján döntenek, a valóságban sokan a közvélemény-kutatások utolsó adatai alapján választanak, mondjuk két párt közül, sőt, a bizonytalanoknál ez az arány még jóval magasabb lehet. Grigorij Mesežnikov, az IVO elnöke szerint a közvélemény-kutatások letiltása egyenesen az egyik alapvető emberi jogot, az információhoz való szabad hozzáférést korlátozza Szlovákiában. A felmérések letiltásának természetesen konkrét célja van: legjobban az a párt jár vele, amelynél az elmúlt időben negatív tendenciát mutattak ki, jelen esetben ez a kormányzó Smer. Ficóékra kellemetlenül hathatott, hogy a menekültekkel való hergelés hatása kezd kifulladni, ezzel szemben az emberek kezdenek elfordulni tőlük az egészségügyi dolgozók, a tanárok és Kostka doktor ügye miatt. Azok a pártok pedig, amelyeknél jól jön bármilyen kis növekedés, elestek ettől a lehetőségtől, már nem biztathatják a potenciális szavazókat, hogy lám, érdemes hozzánk csatlakozni, bennünket támogatni, mert folyamatosan erősödünk. Ez a tizennégy napos célzott sötétség korlátozza információs szabadságunkat. Robert Kaliňák még 2014-ben, a törvény módosításakor azzal érvelt, hogy a felmérések negatívan érinthetnek bizonyos pártokat, befolyásolják a szavazókat. Nevetséges és értelmetlen a befolyásolással való érvelés, hiszen az egész kampány pont erről szól: befolyásolni, meggyőzni a szavazókat valamiről. A közvélemény-kutatások pedig ehhez adtak volna valamiféle támpontot. Reméljük, hogy a leendő kormány, legyen bármilyen összetételű, kijavítja az ilyen anomáliákat, s legközelebb a szavazók a lehető legtöbb és legfrissebb információval rendelkeznek közvetlenül a választás előtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.