Felnőni a feladathoz

<p>Nem sok jóval dicsekedhetett a nemzetközi politikai porond 2015-ben. A gondok csak nőttek, a konfliktusok tovább éleződtek, a korábban ilyen helyzetekben kezdeményező Egyesült Államok pedig jóval passzívabb lett.</p>

 

Nagyon sokan, köztük az egyik szlovák hetilap is a hibát magában az amerikai elnökben látja, olyannyira, hogy a Týždeň az év legnegatívabb politikai személyiségének kiáltotta ki Barack Obamát. A világ demokratikusabb, vagy jobbiknak mondható fele ugyanis megszokta, hogy ha az elmúlt évtizedekben valahol komoly konfliktus volt, akkor azt az USA rakta rendbe, vagy legalábbis próbált valamit tenni. Ezekért természetesen mérhetetlen mennyiségű kritika érte az amerikaiakat, hogy egyáltalán miért avatkoztak be, miért pont akkor, miért épp úgy. A 2015-ös esztendő azt mutatta meg, hogyan néz ki a világ rosszabbik fele, ha az amerikaiak nem vesznek részt a korábbi mértékben a rendcsinálásban. A kelet-ukrajnai háborús konfliktus befagyott, megoldás továbbra sincs, legfeljebb a harcok nem olyan intenzívek, mint az év elején. Az Európai Unió gazdasági szankciókkal sújtotta Oroszországot, de nem ez lesz az, ami meghátrálásra kényszerítheti Putyinékat, sokkal inkább a kőolaj árának mélyrepülése. Az EU nem egységes, nem támogatja eléggé az ukrán demokratikus erőket, az ország lassan teljesen kimerül. Ha az EU vagy az USA nem segít jövőre Kijevnek, az épphogy csak működő demokratikus rendszer bármikor összeomolhat. A menekültválság egyik legnegatívabb hozadéka talán éppen az, hogy az EU egyszerűen elfeledkezett az ukránokról.

Hasonlóan fest a szíriai konfliktus. Az amerikaiak nagyon visszafogott mértékben vesznek részt benne, Obama egyáltalán nem készül szárazföldi erők bevetésére. S közben hiába a nagy felháborodás és a nagy szavak a párizsi terrortámadás után, az Európai Unió tagállamai, de maga Franciaország sem képes döntést hozni ebben a háborúban. Úgy tűnik, hogy a világon jelenleg az USA az egyetlen ország, mely egy háborús konfliktust meg tud állítani. Természetesen az oroszok is képesek lennének erre, de ők az elmúlt években csak háborút kezdeményeztek, vagy területeket foglaltak el. Tehát a kérdés az, hogy vajon megváltozik-e az USA hozzáállása a világhoz a jövőre esedékes elnökválasztás után, s ha nem, vajon az Európai Unió képes lesz-e legalább minimális mértékben növelni külpolitikai és katonai befolyását, vagy hagyja, hogy az USA visszavonulásával keletkező űrt, ha nem is teljes mértékben, de az oroszok, vagy akár a kínaiak töltsék be. Természetesen a változás nem lesz gyors, de első jeleit és magát az irányt már jövőre megtapasztalhatjuk. Ez persze csak akkor lehetséges, ha az EU nem lesz ennyire passzív és széthúzó. Hiszen gazdasági potenciálja alapján sokkal aktívabbnak kellene lennie a nemzetközi porondon, és akár mi is átvehetnénk az USA szerepének egy részét, de a folyamatosan belső konfliktusok miatt képtelen vagyunk erre. Éppen ezért a változást nem az amerikaiaktól, hanem magunktól várnám el. Itt az ideje, hogy az EU felnőjön a feladatokhoz.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?