Féljünk az oroszoktól?

A hazai cégek magánosítási folyamata eddig is számos problémát vetett fel, elsősorban az átláthatóság, a vételár, az esetleges részrehajlás okoz(ott) fejtörést. A Transpetrol kőolajszállító privatizálása kapcsán új nézőpont bukkant fel, ez pedig az ország geopolitikai érdeke.

A hazai cégek magánosítási folyamata eddig is számos problémát vetett fel, elsősorban az átláthatóság, a vételár, az esetleges részrehajlás okoz(ott) fejtörést. A Transpetrol kőolajszállító privatizálása kapcsán új nézőpont bukkant fel, ez pedig az ország geopolitikai érdeke. Miután a privatizációs bizottság úgy döntött, a hazai Slovnaft és az orosz Jukosz olajtársaság közül az utóbbit találja érdemesnek arra, hogy a Transpetrol kisebbségi részesedését megszerezze, szakértői, politikusi körökből rosszalló vélekedések kaptak szárnyra. Szerintük a Jukosz növeli az orosz befolyást térségünkben, ráadásul a kulcsfontosságú energiahordozó terén még inkább elkötelezzük magunkat az orosz források mellett, ami ellentmond stratégiai célkitűzéseinknek. Az EU előírásai szerint ugyanis 2017-re el kell érnünk, hogy energiaimportunk legfeljebb 30 százaléka származzon egyetlen országból. Márpedig ha a kormány ma megerősíti a privatizációs bizottság döntését és a Jukosz mellett dönt, akkor a bírálók szerint tovább nő az orosz befolyás. „A Slovnaft politikai ügyet csinált a Transpetrol privatizációjából, miközben az oroszellenes érvek használatától sem riad vissza” – nyilatkozta tegnap Hugo Erikssen, a Jukosz külkapcsolatokért felelős igazgatója. Szerinte az orosz cég nem fog beavatkozni a szlovák geopolitikába, s támogatni fogja az ország uniós és NATO-csatlakozását is.

Ha figyelembe vesszük a jelenlegi infrastrukturális adottságainkat, akkor kiviláglik: a gyakorlatilag használaton kívüli Adria vezetéken kívül csak a Barátság vezeték révén juthat hozzánk kőolaj, márpedig ezen keresztül orosz energiahordozó áramlik. Ha valóban függetlenedni próbálunk, akkor a több lábon állást a következőképpen kellene megoldani: építsünk vezetékrendszert Pozsony és az osztrák Schwechat között. A csehek már ezt is megoldották, ők a német energiaellátó-rendszerre kötődtek rá. Az oroszellenesség – ismerve a közelmúltat – némileg érthető, ám nem árt tudatosítani, hogy a Jukosz az évek múltával egyre kevésbé orosz. Értékpapírjaival többek között New Yorkban kereskednek, csúcsvezetői között svédek, angolok, amerikaiak vannak. Vagyis nemcsak a pénznek nincs szaga, hanem egyre inkább az olajnak sincs nemzetisége.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?