Turisztikai látványosság lett Prágában a Szabad Európa Rádió épülete. A német és lengyel turistacsoportok nem a nagyállomásnál szállnak ki a buszból, hanem az Opera előtt, néhány méterre a kordonoktól. Mostanság a Vencel téri séta a SZER épületének (persze csak külső) megtekintésével kezdődik.
Félelem és büszkeség
Turisztikai látványosság lett Prágában a Szabad Európa Rádió épülete. A német és lengyel turistacsoportok nem a nagyállomásnál szállnak ki a buszból, hanem az Opera előtt, néhány méterre a kordonoktól. Mostanság a Vencel téri séta a SZER épületének (persze csak külső) megtekintésével kezdődik. A prágaiak közül sokan már nem tudják, hogy ebben az épületben ülésezett a Szövetségi Gyűlés. Itt fogadták el a nyolcvanas években az úgynevezett „gumibot-törvényeket” amelyek gyakorlati alkalmazásáért éppen most folyik büntetőper Alojz Lorenc, az utolsó állambiztonsági főnök ellen. Akkortájt Münchenben volt egy nagy, csak valamivel öregebb épület, ahol egyebek mellett a csehszlovákiai, a magyar és más, hatalmon levő kommunisták túlkapásairól készültek jobbára autentikus és a valóságot teljes egészében felölelő híradások. A SZER nemrég volt ötvenéves és az eltelt fél évszázadban nemzedékek egész sorának jelentette a reményt vagy a lázadás sokszor csak passzív, olykor a túlélést jelentő formáját. S hogy szétszakított családoknak mit jelentett Cseke László egy-egy műsora, arról az emlékezők lényegesen többet mondhatnának. A cseh belügyminiszter szerint a veszélyeztett amerikai intézményt ki kellene költöztetni a város központjából. Az aggodalom indokolt, ám Havel elnök megüzente, hogy a költözés engedmény lenne a terroristáknak. S ha már veszélyről beszélünk, a cseh államfő szerint akár a bankokat és végül a parlamentet is ki kellene költöztetni távolabbi zöld mezőkre.
Néhány hete főleg a fiatalabb prágaiak még csak nem is sejtették, hol lehet a SZER. Ma már biztos tudják. Azt még talán kevesen tudatosítják, hogy ami a müncheni székhelyű SZER volt Budapest, Pozsony, vagy Varsó számára, az ma a prágai székhelyű amerikai rádió Tbiliszinek, Taskentnek, de akár Kandahárnak vagy Kábulnak. A szabadságról még csak álmodó világnak is vannak Cseke Lászlói – ezúttal Prágában egy olyan épületben, amely az elnyomók legitimálására szolgált nem is olyan régen. S ha a SZER jelenléte jelent is némi veszélyt Prága központjában, azért a csehek nem nagyon félnek. Inkább büszkék arra, hogy éppen a napokban szűnt meg a cseh nyelvű adás. S ez a tény sokat jelent…A szerző a Szabad Európa Rádió munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.