Maga aláírta volna a művészek petícióját a kultminiszter asszony leváltását elősegítendő? – kérdezte az öregtől a hétvégén Bandika. Mire az öreg kifejtette, hogy ha házi pálinkával kínálják előtte, akkor biztosan, de egyébként úgy vélekedik a kultúrpolitikáról, mint a faszénről.
Faszén és kultúrpolitika
Egyre közelebb a nyár, így az átlagembert elkezdik foglalkoztatni bizonyos kérdések, melyek télen nem. Köztudott például, hogy tájainkon az átlagember a táplálék nyílt tűzön való sütögetése tekintetében csekély felkészültséggel bír, így a szakértői szervek tavasz derekán joggal intik elővigyázatosságra a lakosságot. Bandika és Ervin például retteg, nehogy idén is elhívják őket valamely baráti grillpartira, melyet visszautasítani a 21. században, mint tudjuk, fajsúlyos tiszteletlenség, kulturálatlanság. Viszont Bandika és Ervin a hússütés zengő ábécéjét tizenéves korában égette létminimumának hámszövete alá, méghozzá, egy kedves vízparti ismerős, az öreg Kulhanek árnyas verandájának repedezett kövezetén. Úgy nézett ki a tanulási folyamat, hogy valami régi, rozsdás vaslapokból álló ládaféleségben lángba lettek borítva az akácfa hasábok, az emberes marha-, valamint disznóhússzeletek pedig nyeles grillrácsok közé zárattak, majd a fémdobozra fektették őket, ahol a parázs, időnként a lángok által készre kezelődtek. Ami az öreg Kulhanek szája íze szerint úgy nézett volt ki, hogy a hús kívül fekete volt a széntől, belül pedig nyersrózsaszín állapotát mutatta. Ízén az előző este ráküldött joghurtos-mustáros-fokhagymás-rozmaringos pác is pallérozott valamit, ezt kár lenne tagadni, főleg így utólag. Kenyér adatott hozzá, meg egyszerű saláta, paprikából, paradicsomból és barátaikból.
Bandika és Ervin tehát megfelelő jogalappal rendelkezik ahhoz, hogy a 21. századi kerti grillezésnek nevezett jelenségnyalábra frusztrált panelprolik rurális manírjaként tekintsen.Hanem azt ők sem gondolták volna, hogy miután kinevezik szlovák kulturális miniszternek Ľubica Laššákovát, egy hét leforgása alatt több mint ezer szlovákiai művész írja alá a petíciót, mely a miniszter asszony azonnali leváltását követeli. Bandika és Ervin úgy vannak a petícióval, mint a faszénnel: minek a faszén, ha fán is meg lehet csinálni? Mert a faszenet nehezebb meggyújtani, és vehetünk hozzá gyújtást segítő folyadékot műanyag flakonban? Szinén az öreg Kulhanek szokta mondani, hogy olcsó lúdnak híg a teve. Ezalatt pedig általában azt értette, hogy ha valaki zavarónak találja, hogy kültéri saslikolás közben füstös lesz a haja, kormos a keze, vagy szenes a húsa, akkor az illető válasszon inkább más típusú időtöltést (például tévézés, hátúszás, diagramelemzés). Az öreg Kulhanek tehát a szemükben művész, még ha polgári foglalkozása (börtönviselt építészmérnök) erre nem is enged következtetni.
Maga aláírta volna a művészek petícióját a kultminiszter asszony leváltását elősegítendő? – kérdezte az öregtől a hétvégén Bandika. Mire az öreg kifejtette, hogy ha házi pálinkával kínálják előtte, akkor biztosan, de egyébként úgy vélekedik a kultúrpolitikáról, mint a faszénről: a létezés egyik eredeti termékeként ugyan rácsodálkozhatunk időnként, ám ha gyakorlati hasznáról szeretnénk meggyőződni, nagyon nehéz feladatot vállalunk magunkra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.