Esély a szembenézésre

<p>Nagy árat fizetünk érte, legfőképpen a britek, de ha ez az ára az unió reformjának, akkor talán jobb, hogy bekövetkezett, mintsem valami súlyosabb összekülönbözés történjen.&nbsp;</p>

Megtörtént az elképzelhetetlen, Nagy-Britannia megszavazta a kilépést, ez pedig intő jel Brüsszel és a tagországok számára. Abba kell hagyni a lózungok gyártását („nincs alternatíva”, „az EU-n kívül nincs élet” stb.), és valós integrációs célokat kell megfogalmazni. Vagyis újra kell gombolni a kabátot.Lehet élcelődni vagy szörnyülködni azon, hogy a britek bedőltek a populista dumáknak, maguk ellen szavaztak, rosszabbul „vizsgáztak”, mint bármely kelet-európai friss demokrácia. De nem éri meg, önáltatás. Nem a britek éretlensége, hanem az EU szerkezeti problémái, vezető politikusainak rizsázásai, a valós problémák szőnyeg alá söprése vezetett oda, hogy a britek többsége elhitte: nekik jobb lesz kívül, mint belül.  Közhely, de az utóbbi években ezredszer visszaigazolt tény, hogy az unió válságban van, a megoldás pedig nem a korábban ismételgetett panelszövegek visszaböfögése. Az EU elődjének létrehozása óta két tendencia érvényesült: az integráció mélyítése, valamint a folyamatos bővítés. Mára mindkettő elérte a korlátait. A bővítés mindenképpen: már csak pár kisebb balkáni állam nincs bent a klubban, meg akik nem akarnak belépni (Svájc, Norvégia), ám az EU-val szomszédos nagy térségekről (orosz érdekzóna, dél-mediterrán területek) nincs megvalósítható, egységes elképzelés. Ami pedig az integráció mélyítését illeti, ebben a kérdésben homlokegyenest más elképzelései vannak a tagországoknak. A szorosabb integráció kiürült, tartalom nélküli közhellyé vált.  Mindeközben pedig elillant a közös projekt pozitív imázsa. Az 50-es években a gazdasági előnyök, valamint a szovjet ellenséggel szembeni védekező összefogás hajtotta előre az integrációt. És a két világháború szörnyű emléke. Mára ebből semmi sem maradt. Lassan kihalnak azok a generációk, amelyek emlékeznek a világégésekre, már nincs erős keleti ellenség (csak egy roskadozó, ám jól taktikázó és bosszantó orosz medve), és sajnos a gazdasági előnyökből is keveset látnak az emberek. Az EU az egység által biztosított jólét helyett a béklyóba szorító rendeletek és ésszerűtlen normák szinonimájává vált, amely nem gazdasági szárnyalást biztosít, pont ellenkezőleg, gátolja azt. Lehet, hogy ezek egy része urbánus legenda, ám ettől tény, hogy a Nagy Projekt megfeneklett, a politikai elitek sem tudják, merre kéne elmozdulni, csak ismétlik a sablonokat. A brit kilépés káros, mindkét félnek, ugyanakkor esély is a Nagy Közös Európai Álom újragondolására. Kár lenne, ha ezt az alkalmat is elszalasztanánk, és nem tanulnánk a más kárán, meg részben a saját kárunkon is.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?