És a történelmi régiók?

<p>Martin Glváč, a parlament smeres alelnöke, felvetette, hogy megváltozhatna a megyei választási rendszer. Szép, szép &ndash; csak a legfontosabb problémákról tetszettek megfeledkezni már megint.</p>

Glváč felvetése logikus, felesleges kétfordulós megyeelnök-választást tartani (pláne 20 százalék alatti részvétellel), és a megyei önkormányzati választások időpontját valóban össze lehetne kötni a helyhatósági (települési önkormányzati) választásokkal. Előnyök: sok millió megspórolt euró, magasabb részvétel. (Kár, hogy az európai parlamenti választások időpontjáról nem mi döntünk…) 

A dolognak azonban van pár szépséghibája. Először is gyaníthatóan csak azért hozták fel a témát, mert valamit kezdeni kellene Kotlebával, kínos lenne, ha jövőre újraválasztanák Besztercebánya megye elnökévé. (A Smer szeretne egy közös, párton kívüli jelöltet állítani Kotlebával szemben.) Egyébként valószínűleg a jelenlegi rossz rendszer elvegetálna még pár cikluson keresztül, s ez a Smert hidegen hagyná. 

A nagyobb gond, hogy a megyék mesterséges, Mečiarék által létrehozott nyolc kerület területén kezdtek el működni, és a történelmi régiók soha nem kaptak esélyt. Ez alighanem most sem fog megváltozni, pedig például a Híd programja valami hasonlót javasol (a közigazgatási rendszer területi átszervezése címen), ráadásul azzal megspékelve, hogy a megyei önkormányzatok képviselői automatikusan a települési önkormányzatok polgármesterei lennének, így effektíve a megyei választás teljesen értelmét veszítené (a megye elnökét az így felálló képviselő-testület választaná). Szép is lenne, de ennek nyoma sincs a kormányprogramban, úgy látszik ez is a közé a tízszázaléknyi hidas prioritás közé tartozik, ami nem került bele – vagy talán nem volt prioritás. Mindenesetre még egy komoly gyakorlati akadálya lenne a dolognak: a helyi önkormányzatok és így a polgármesterek nagy száma (csaknem 2900). És ezzel el is jutottunk a darázsfészekhez, az önkormányzati reformhoz – eddig egyik kormány sem mert komolyabban belenyúlni a rendszerbe. 

A Smer különösen nem, pláne nem a megyerendszer jobbá tétele érdekében. 

Emlékezzünk, rendszeresen felröppen a pártból, nem ritkán Robert Fico tolmácsolásában, hogy a nyolc megye túl sok, jobb lenne a 3 +1-es területi felosztás. Ezt mindig a spórolás jelmezébe öltöztetik, de nem vehetjük komolyan, hiszen ha az állam által közvetlenül irányított és ellenőrzött helyi közigazgatásra nézünk, akkor ott már véletlenül sem sok a (szintén Mečiartól örökölt) 79 járás… Pedig közülük tíznek még 30 ezer lakosa sincs. Szóval nagy reform helyett kis lépés, az is csak Kotleba miatt, és még az sem biztos, hogy bejön, mert lehet, hogy mégis újraválasztják. 

De legalább nem a Smer jelöltjét győzi le az, akit „egy zsák krumpli is megverne” (Fico). Ennyi haszna azért lenne a dolognak, plusz a részvétel is magasabb lenne, és ez elfedné a rendszer alapvető hibáit. 
Igazi smeres „megoldás”.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?