ERDÉLYI RIPORT

Magyarország segíteni kívánja a határon túli magyarságot, hogy az mielőbb bekapcsolódhasson az információs technológia világába – jelentette ki a magyar informatikai és hírközlési miniszter.

Magyarország segíteni kívánja a határon túli magyarságot, hogy az mielőbb bekapcsolódhasson az információs technológia világába – jelentette ki a magyar informatikai és hírközlési miniszter. Kovács Kálmán a nagyváradi hetilapnak elmondta: a világháló biztosítja, hogy a tizenötmillió, határon innen és túl élő magyar korlátok nélkül kommunikálhasson egymással. A Magyar Információs Társadalom Stratégiában a magyar kormány külön foglalkozik a határon túli magyarságot érintő kérdésekkel. A miniszter közölte: november 13–14-én Nagyváradon konferenciát rendeznek, amely e stratégiai elképzelés kiindulópontja lesz. Ott nemcsak a magyar kormány ismerteti terveit, hanem valamennyi határon túli szervezet igyekszik felvázolni, hogy a környező országok, a határon túli magyarok hol állnak a felkészülési folyamatban. A konferencia végén várhatóan megalakul a Magyar Információs Társadalom Testület (MAITT). Ez önálló lenne, egyrészt a határon túli támogatások ügyével foglalkozna, másrészt segítené az egyeztetést a technológiai fejlődéssel és a modernizációt elősegítő átfogó programokkal összefüggő területeken. A magyar minisztérium és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség közötti megállapodásról szólva a tárcavezető emlékeztetett: ennek egyik eredménye a fiatalok számára indított e-Magyarország ifjúsági program. Ennek keretében rendezett hat magyarországi táborba már az idén 350 határon túli magyar fiatal érkezett. Jövőre a minisztérium mintegy négyezer diákot szeretne e táborokban üdültetni, közülük mintegy ezer a határokon túlról érkezne. Azt is fontolóra veszik, hogy az egyik tábort Erdélyben rendezzék meg. Az együttműködés újabb fontos eleme az e-Magyarország klubok tervezett hálózata. Az idén az oktatási intézményekhez kapcsolódva két ilyen klubot nyitnak meg, 2005 közepéig pedig valamennyi magyarországi egyetemen és főiskolán lesz ilyen klub. Addigra a határon túli hálózatot is kiépítenék. Fontos részterület a határon túli magyar kultúra digitalizálásának folyamata. Itt már nagyon előrehaladott az együttműködés a Magyarországon élő nemzeti kisebbségekkel. Kovács Kálmán azt szeretné, ha a határon túli magyarság kulturális értékeinek digitális rögzítése közös programmá válhatna, az adott állam hatóságaival közösen lehetne finanszírozni ezeket a projekteket. A Nemzeti Digitális Adattár létrehozása nagy munka, amelyben a határon túli magyar értékek megőrzése és hozzáférhetővé való tétele az egyik legfontosabb elem – mondta az interjúban Kovács Kálmán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?