Ellenakciókat, de ésszel

<p>A putyini Oroszország nem demokratikus állam. Azzal, hogy már nem csak jelkepés határokat lép át, politikája összeurópai problémává vált. Az unió már eddig is túl sokáig várt, itt az ideje a cselekvésnek!</p>

A nagy kérdés az, hogy egy kereskedelmi embargó milyen mértékben lehet hatékony egy kontinensnyi méretű, mindenféle természeti kincsekkel ellátott országgal szemben, melynek lakossága közismerten kisigényű, és a hazai gyenge minőségű termékekkel is jó elvan. Az ellenreakciók gyengeségét mutatja, hogy amíg Oroszország katonai lépéseket tesz, addig a megtorlások ettől lényegesen gyengébb, gazdasági jellegűek. Persze az is sikernek mondható, hogy az unió végre elszánta magát. Az icskériai, georgiai (oroszul csecsenföldi és grúziai), abháziai, dél-oszétiai és krími konfliktusok után a kelet-ukrajnai összecsapások már meghaladták az EU tűréshatárát, vagyis – akárcsak a volt jugoszláv konfliktus esetén – több ezer ember pusztult el. Most az az általánosan elfogadott közvélekedés, hogy a kereskedelmi szankciók üdvösek és célravezetők, az ezeket helytelenítő politikusok pedig demokratikus deficittel küszködnek. Mindezek ellenére mégis helyes lenne megnézni az általuk felvetett ellenérveket. Az valóban tény, hogy a szankciók legalább annyira sújtják az azokat kivető oldalt, mint a szenvedőt. És valóban, miért kellene szlovák, magyar vagy holland bérből és fizetésből élőknek megszenvedniük a kereskedelmi szankciókat? A megtorló intézkedések miért nem irányulhatnának kizárólag a Putyin-közeli oligarchák ellen? Az EU szankciói ugyanis alapvetően az élelmiszer-szállításokra vonatkoznak, ezt az ágazatot általában a nehezebb értékesítés, az alacsony bérek és a kisméretű vállalatok valamint családi gazdaságok túlsúlya jellemzi. A kereskedelmi szankciókkal csínján kell bánni, mivel az unióból származó orosz behozatal könnyen helyettesíthető. Oroszország már Kínához fordult, de elhúzódó problémák esetén más ázsiai és dél-amerikai államok kapva kapnának az orosz piacra való bejutás lehetőségén. Ha igazi bizniszről van szó, mint a fegyvergyártás, az EU sem szívbajos. Franciaország még most sem függesztette fel hadihajó-szerződését Oroszországgal. Az unió gazdaságpolitikáját sok éve bírálják, most viszont az Oroszország elleni szankciókat kritika nélkül kellene elfogadni. Márpedig az unió alapértéke a szabad vita. Az, aminek hiányát Oroszország szemére veti. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?